Pienācis laiks devītajai "Etnovēstu" sezonai, kas nākusi ar būtiskiem jaunumiem: raidījuma idejas autores un ilggadējās vadītājas Anetes Stuces stafeti nu turpina Ilze Amanda Zakrevska. Sirsnīgi sveicam "Klasikas" veidotāju komandā! Septembra pirmajā raidījumā atskatāmies uz "Jauniešu Etnodienām 2023" Cēsīs un Drabešos, pošamies gaidāmajai Rijas ballei un uzzinām, kādas ir būtiskākās rudens aktualitātes etnopasaulē.

***

No 8. līdz 10. septembrim noritēja ikgadējās Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotās "Jauniešu Etnodienas 2023". Cēsu novadā un Drabešos sabrauca jaunieši no dažādām Latvijas kopām, lai izkoptu savas muzicēšanas prasmes. Šī gada programmā dalībniekiem bija iespēja ne tikai kopā muzicēt, bet arī iepazīties ar dažādām amatnieku prasmēm, piemēram, kokļu un citu tautas mūzikas instrumentu darināšanu, kā arī apmeklēt izzinošas lekcijas, kurās šogad tika akcentēta tradīcijas iedzīvināšana šodienā. Etnodienu noslēgumā savas izkoptās muzicēšanas prasmes koncertā Cēsu Izstāžu namā rādīja jaunieši no visas Latvijas.

Tradicionālo kultūras vērtību popularizēšana te notiek mūsdienīgākā formā un plašākai auditorijai saprotamā valodā un izteiksmē. Pasākums ir iedibinājis jaunu tradīciju, kas sasaista vienotā asinsritē tradicionālajā kultūrā ieinteresētu dažādu Latvijas novadu jauno paaudzi.

***

Gaidāms kāds ļoti īpašs notikums danču mīļotājiem un interesentiem. No 15. – 17. septembrim Cēsu novada Jaunraunas muižas klētī noritēs Starptautiskais deju festivāls Rijas balle. Tajā sastapsies 12 dažādi mūziķu sastāvi un priecēs dejotājus divās deju naktīs, kuru kopējais ilgums solās būt vismaz 14 stundas.

Par gaidāmo notikumu sarunājamies ar Rijas balles rīkotāju Ingu Dūku. Notikums plānots krāšņs – tradicionālo dziesmu, deju un deju meistarklašu maratons, kurā piedalīsies mākslinieki no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas. Divos deju vakaros tiks izdejotas gan pašmāju, gan kaimiņu tradicionālās dejas un danči, kā arī būs baudāms šobrīd Eiropā populārais balfolka deju veids.

Festivāls sāksies piektdien ar danču vakaru, sestdienas iesākumā paredzēta diskusija, kuras izvēlētais temats ir "Tradicionāls mūzikas izpildījums pret balfolk: pārmaiņas un ietekme", savukārt dienas turpinājumā notiks trīs deju meistarklases: "Lietuviešu dejas", "Latviešu polkas variācijas" un "Dziedamo deju meistarklase". Sestdienas vakara programma ir diezgan plaša un tajā piedalīsies tādi mākslinieki kā Inese un Kristaps Gaiļi, kapela "Brička", LU Folkloras deju kopa "Dandari", grupas "Ududu" un "Sprycauka" no Lietuvas, "Alamakstud Härrad" no Igaunijas un citi.

Festivāla norises vieta ir bijušās Jaunraunas muižas klēts, kurā uz vecās koka dēļu grīdas notiks danči, bet otrā stāva grīda atvēlēta apmeklētāju guļvietām. Muižas teritorija un klēts ilgstoši nav bijusi apdzīvota, tāpēc, ņemot to vērā, apmeklētājiem jārēķinās ar minimālām ērtībām. 

***

Tradicionālās dziedāšanas grupas "Saucējas" un viņu draudzeņu no Gruzijas – sieviešu folkloras grupas "Nanina" Latvijas koncerttūres noslēdzošais koncerts 13. septembrī E. Smiļģa Teātra muzejā. Izskanēs sadraudzības koncerts |Latviešu un gruzīnu balsis", kurā varēs baudīt tradicionālo daudzbalsību no Gruzijas un Latvijas, kā arī citus spožus šo valstu muzikālā mantojuma piemērus. Pēc koncerta būs iespēja piedalīties gruzīnu dziesmu meistarklasē!

Abas grupas šogad atzīmē 20 gadu jubileju. Latvijas tūres koncertiem piemeklētas kopīgas tēmas: darbs, mīlestība, šūpļa dziesmas, ārstniecības dziesmas un joku dziesmas.

Plašāk klausieties Ievas Zeidmanes sarunā ar divām no "Saucējām" – Jantu Mežu un Vinetu Romāni 8. septembra raidījumā "Pa ceļam ar Klasiku".

***

No 13. līdz 15. septembrim Rīgā notiks 12. starptautiskā jauno folkloristu konference Beyond the Field: Fieldwork in the 21st Century.

***

Dienvidkurzemes novads septembri ir pasludinājis par kultūras mantojuma mēnesi. Jau trešo gadu izskanēs koncerts "Lejaskurzemes daudzbalsības daudzinājums". Šogad to rīko Bārtā. Koncertā tiks īpaši izcelti Latvijā unikālie Dienvidkurzemes specifiskie daudzbalsīgie dziedājumi – garie saucieni un leiši. Uzstāsiet novada folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi.

***

Šogad pirmo reizi tiks atzīmēta Eiropas Folkloras diena. Šī diena ir Eiropas folkloras padomes jauna iniciatīva ar aicinājumu tajā īpaši izcelt un atklāt tradicionālās kultūras daudzveidību un skaistumu. Folkloras diena Latvijā un citviet Eiropā noritēs 23. septembrī. Eiropas Folkloras dienā aicināts piedalīties ir jebkurš – gan individuāli, gan kā grupa, gan organizācija, kas saistīta ar tradicionālo kultūru – dziedāšanu, muzicēšanu, dejošanu un stāstniecību. Ja ap 23. septembri plānojat rīkot kādu folkloras sarīkojumu, tad esat aicināti to pievienot Eiropas kartei mājaslapā www.europeanfolkday.eu/participate/

**

Rudens, kā ierasts, ir darbīgs laiks, un arī "Skaņumājā" notiek rosība, jo tuvojas ikgadējie "Skaņumājas" tautas mūzikas instrumentu spēles kursi. Šoruden Skrīveros būs iespēja mācīties spēlēt vijoli, mandolīnu, ieviņa ermoņikas un cimboli (bez priekšzināšanām). Spēlētprasmi ierādīs Dārta Drava, Pēteris Narubins, Oskars Patjanko un Ilmārs Pumpurs. "Skaņumāja" piedāvā ikvienam apgūt un papildināt tautas instrumentu spēles prasmes ar vai bez priekšzināšanām.

***

Latvijas Nacionālais kultūras centrs līdz 22. septembrim aicina Tradicionālās kultūras izcilības balvai pieteikt tautas mūzikas kapelas un tautas mūzikas grupas. Balva ir īpašs Latvijas Nacionālā kultūras centra apbalvojums individuālai izcilībai vai mākslinieciskai grupai par sevišķiem nopelniem vai būtisku ieguldījumu sava novada vai pilsētas kultūrvides veidošanā un uzturēšanā. Par sevišķiem nopelniem vai būtisku ieguldījumu uzskatāms gan izcils darbs, gan ilgstoša, priekšzīmīga un panākumiem bagāta darbība. Izcilības balvu mākslinieciskajam kolektīvam – tautas mūzikas kapelai vai grupai – piešķir vienu reizi tā darbības laikā. Pieteikuma anketu un plašāk par notikumu meklējiet LNKC mājaslapā.