Šajā raidījumā vēstām par grāmatas un skaņu diska "Lībiešu tautas dziesmas" atvēršanas svētkiem Jāņa Akuratera muzejā šo piektdien.

Biedrība „Mazirbes draugu kopa” sagatavojusi izdevumu, kurš veltīts lībiešu kultūras darbinieka Pētera Damberga 110 gadu un filologa, lībiešu kultūras pētnieka Tenu Karmas 95 gadu atcerei.

Šajā izdevumā ievietoti raksti par lībiešu dziedātām dziesmām, to vākumiem un publikācijām, kā arī par dziesmu teicēju un abu pētnieku Pētera Damberga un Tenu Karmas dzīves gaitām. 

Krājuma pamatā ir igauņu folklorista Oskara Loritsa darbs. Kā grāmatā raksta profesore Janīna Kursīte, tad „Igauņu folklorists Oskars Loritss (Oskar Loorits) (1900–1961) ķērās pie lībiešu tautasdziesmu mērķtiecīgas pierakstīšanas, tomēr diemžēl krietni par vēlu – tikai 1920. gados. Lielākā daļa no senākā mantojuma, tostarp mītiskās dziesmas, nelabvēlīgo ārējo apstākļu dēļ bija jau izplēnējušas. (..) Loritss tomēr paspēja noķert lībiešu folkloru aiz pašas astes, pierakstot ticējumus, pasakas, tautasdziesmas. Viņa 1936. gadā publicētie 645 lībiešu tautasdziesmu teksti atspoguļo Kurzemes lībiešu garīgo pasauli, kuras pamatā ir mīlestība uz jūru, dzimto zemi, uz brīnumaini skaistajiem mākoņiem virs galvas. Lasītāji šeit var iepazīties ar nelielu, bet nozīmīgu daļu no O. Loritsa savāktajām lībiešu tautasdziesmām.” 

Grāmatā publicētas dziesmas lībiešu un latviešu valodās, notis ar dziesmu vārdiem lībiešu valodā, kā arī klāt pievienots audio disks ar seniem folkloras krātuves ierakstiem un šo dziesmu ieskaņojumiem Rīgas lībiešu dziesmu ansambļa „Līvlist” un Ventspils lībiešu dziesmu ansambļa „Rāndalist” izpildījumā.

Jau šo piektdien, 17. maijā 17.00 Jāņa Akuratera muzejā gaidāmi grāmatas un skaņu diska „Lībiešu tautas dziesmas” atvēršanas svētki, tādēļ par paveikto darbu Rozītei Katrīnai Spīčai vairāk stāsta Mazirbes draugu kopas valdes locekle, projekta vadītāja Lilita Kalnāja un "Līvlist" dalībnieces - lībiešu valodas skolotāja Zoja Sīle un dziesmu krājuma veidotāja Laila Niedre. Vairāk informācijas Rīgas lībiešu dziesmu ansambļa "Līvlist" feisbuka lapā.