Eiroradio tradicionālajā džeza laikā trešdien plkst. 22.30 piedāvājam šā gada 7. decembra koncertierakstu Londonas Karaliskajā Alberta zālē „Too Hot to Handel: Gospel Messiah”. Tas ir līdz šim Londonā nepieredzētais Georga Frīdriha Hendeļa (1685–1759) oratorijas „Mesija” aranžējums, kas ģeniālajam baroka opusam pievieno R&B (Rythm & Blues) un gospeļu degsmi līdz ar simfodžeza krāsām.

1993. gadā tapušā,  Ņujorkā pirmatskaņotā un daudzviet aiz okeāna atskaņotā laikmetīgā tulkojuma iniciatore ir lieliskā amerikāņu diriģente, Kusevicka prēmijas (Koussevitzky Prize) un Makartura stipendijas (MacArthur Fellowship) jeb Ģēniju grānta (Genius Grant) īpašniece Merina Alsopa (Marin Alsop, 1956), sadarbībai pieaicinot divus meistarus: amerikāņu komponistu Bobu Kristiansonu (Bob Christianson), kura ieguldījums dažādu šovu, mūziklu, teātra un ekrāna žanros (tostarp TV seriālā Sex and City) viņam dāvājis daudzas prestižas balvas; un vienu no 50 izcilākajiem Bostonas Bērklija mūzikas koledžas absolventiem (Berklee College’s Fifty Outstanding Alumni) pieredzējušo saksofonistu, komponistu, un Kristiansona amata brāli Geriju Andersonu (Gary Anderson).

Jāpiebilst, ka savulaik klasiski izglītotajai vijolniecei un vēlāk pasaulslavenajai diriģentei Merinai Alsopai allaž bijis tuvs arī džezs, un 20 gadu garumā viņa vadījusi pašas dibināto džeza grupu String Fever, kuras repertuārā bijušas arī Baha partitas, kurām, līdzīgi daudziem baroka laikmeta paraugiem, jau pašiem par sevi piemīt „svinga īpašības”.

„Šajā versijā noteikti ir saglabāts Hendeļa mūzikas DNS un izvērstā skaņdarba nedalāmība”, uzskata Merina Alsopa, atceroties, ka sākotnējais impulss šai pārtapšanai bijis oratoriju noslēdzošais, kulminējošais koris Hallelujah! Uzrunātie aranžētāji sākotnēji bijuši bažīgi, bet pēc tam jau uzsākuši azartisku, savstarpēju sacensību par iekārotajiem oratorijas „muzikālajiem kumosiem”.

Ziemassvētku gaidīšanai pieskaņotajā koncertā un šīs Hendeļa „Mesijas” Eiropas pirmatskaņojumā Londonas Karaliskajā Alberta zālē Merinas Alsopas vadībā muzicē divi solisti (Hendeļa oriģinālā to ir skaitā četri): soula dīva Vanesa Heinsa (Vanessa Haynes) un dienvidafrikāņu tenors Zvakele Tsabalala, 66 BBC simfoniskā kora un 30 Londonas Adventistu kora dziedoņi, ritma grupa un BBC koncertorķestris.