Šoreiz raidījums veltīts diviem notikumiem – koncertam, kas vēl tikai būs, un konferencei, kas jau notikusi. Zviedru trompetists, multiinstrumentālists un komponists Lase Lindgrēns 24. februārī kopā ar Latvijas Radio bigbendu aicina uz Stinga mūzikas koncertu Dzintaru koncertzālē, bet J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas džeza katedras vadītājs Indriķis Veitners atskatās uz Eiropas mūzikas akadēmiju konferenci pagājušajā nedēļā Dānijā, kur viņš piedalījās kopā ar kolēģi Ingu Bērziņu un studentu Miku Jurovu.

Lase, 24. februārī jums būs koncerts ar Latvijas Radio bigbendu, kur skanēs Stinga mūzika. Kā sanācis, ka pievēršaties tieši šī dziedātāja daiļradei – tā bija jūsu vai bigbenda ideja?

Ideja nāca no Maikla Abenes, kurš šo programmu aranžēja. Es ierakstīju citu mūziku, ko viņš bija veidojis, un Maikls teica, ka grib izveidot jaunu programmu tieši man. Piekritu, un viņš man ļāva izvēlēties mūziku. Biju nedaudz pārsteigts, nezināju, ko izvēlēties, domāju par to ilgu laiku. Gribēju kaut ko labi zināmu. Vienā brīdī iedomājos par savu mūziku, bet to man pašam patīk aranžēt. Man patīk Stings, manuprāt, viņam ir laba mūzika, viņš ir lielisks mūziķis. Tad es to piedāvāju Maiklam, un viņš piekrita. Tad meklēju orķestri, ar ko šo mūziku ierakstīt. Ar Latvijas Radio bigbendu esmu sadarbojies jau vairākkārt, tāpēc piedāvāju viņiem, un bigbends piekrita. Tā ka tā sanāk mana ideja, un Maikla Abenes ideja, bet tas ir Latvijas Radio bigbenda projekts.

Tā ir Stinga mūzika, bet instrumentālos aranžējumos. Tās ir Maikla Abenes idejas par šo mūziku. Tas nav ar domu par komerciju, tā nav Stinga imitēšana. Mēs ņemam viņa mūziku, viņa idejas, bet tas ir radīts mūsu sastāvam.

Jums jau bijis līdzīgs albums arī ar grupas ABBA mūziku.

Jā, daudzus gadus atpakaļ. Tas nebija viegli – ielikt grupu ABBA džezā. Tas īsti nestrādā, jo viņu ritms un mūzika nav džezīga. Tas bija mans tā laika menedžeris, kurš teica – tev jāizveido ABBA albums. Bet nezināju, kā to izdarīt, un teicu nē, bet viņš turpināja uzstāt. Un tad par to nopietni padomāju un piekritu. Gala rezultātā tas ir ļoti atšķirīgs no oriģinālajām dziesmām, bet ļoti interesants. Man pašam patīk šis albums, tas bija veiksmīgs – nospēlējām daudz koncertu ar šo programmu.

Kā jūs raksturotu Abenes aranžējumus? Vai viņš pārvērtis šīs dziesmas pilnībā?

Jā un nē. Jā, tas ir citāds, bet jūs dzirdēsiet melodijas, protams. Kad Maikls pie tā strādāja, mēs sazinājāmies, teicu, ko vēlētos, bet dažreiz viņš to pilnīgi ignorēja. (smaida) Tā ka jūs noteikti atpazīsiet šīs dziesmas, bet tās būs dažādi pārveidotas. Tas ir interesanti, un esmu pārliecināts, ka klausītājiem patiks.

Kāda loma šajā programmā ir bigbendam? Jūs esat solists un viņi jūs pavada vai arī esat līdzvērtīgi?

Dažos skaņdarbos esmu solists, bet citos melodiju spēlē vairāki mūziķi, dažbrīd arī stīgas. Tā ka tas nav pavadījums man, tas integrēts vienā veselumā.

Bigbendam ir liela loma arī kā solistiem ar improvizācijām – saksofonam, ģitārai. Līdz ar to tas neesmu tikai es, kas ir solists, ir vieta arī citiem.

Vai jums patīk šādi projekti kā ar grupas ABBA vai Stinga mūziku, kad populāras dziesmas iegūst jaunu skanējumu?

Jā, es domāju, ka tā ir laba ideja. Protams, ja necenšas imitēt Stingu, jo viņš to tāpat dara labāk. Tāpēc ir kaut kas jāpamaina. ABBA gadījumā bija diskusijas, vai mēs to vispār varam atļauties darīt utt. Es domāju – jā, kamēr vien tu neiznīcini mūziku un nesauc to par ABBA ierakstu. Mēs to spēlējām savā veidā kā džeza mūziķi un aranžētāji, kā mēs to dzirdam. Un pirmkārt – mums patīk šī mūzika, citādi mēs to nedarītu. Un tas ir arī džezā visai ierasts veids – lielākoties džeza repertuārs ir radīts pirms simts gadiem un nācis no populārām filmām. Tie ir džeza standarti, kas tiek spēlēti atkal un atkal, un katru reizi citādāk. Tāpēc es neredzu nekādu iemeslu, kāpēc mēs to nevarētu darīt arī šodien. Šodien varētu būt grūti atrast labas, populāras dziesmas – bet tas ir mans viedoklis. Tāpēc man liekas, ka

Stings bija ļoti laba izvēle – tā ir laba, interesanta mūzika ar dziļu jēgu.

Vārdus es, protams, nedziedu, bet cenšos šo jēgu nospēlēt, par ko ir katra dziesma. Esmu piedalījies arī projektos, kur aranžēta “The Rolling Stones” vai “The Beatles” mūzika, tā ka šis nav nekas unikāls. Bet nekad neesmu dzirdējis Stinga mūzikas aranžējumus bigbendam, varbūt šis pat būs pirmais tāds projekts.