Šoreiz raidījumā runājam par diviem notikumiem ārvalstīs – vien tepat kaimiņos, Lietuvā, tas ir Birštonas džeza festivāls, bet otra ir prestiža džeza pētnieku konference Jazz Encounters – VII Rhythm Changes Conference, kas šogad norisinājās Grācā, Austrijā. Lai uzzinātu par abiem šiem notikumiem, Anete Ašmane-Vilsone devās uz Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju un sarunājās ar Džeza katedras vadītāju Indriķi Veitneru un 2. kursa studentu Miku Jurovu.

Birštonas džeza festivāls ir ar senu vēsturi un notiek jau kopš 1980. gada. Tas ir nozīmīgs spēlētājs Lietuvas un starptautiskā džeza vidē, un šogad tur ne vien uzstājās Latvijas apvienība Modal Jazz Ensemble un Daumants Kalniņš, kas muzicēja kopā ar Šauļu bigbendu, bet arī JVLMA studenti, kas veidoja sastāvu kopā ar Viļņas Kolegija akadēmijas studentiem.

Vēl pirms festivāla Indriķis Veitners devās arī uz Jazz Encounters – VII Rhythm Changes Conference, kur prezentēja referātu par Latvijas bigbendu kultūru – šī pētījuma rezultāti pat pārsteidz, jo mums šobrīd ir 15 darbojošies bigbendi (dažādās profesionalitātes kategorijās), kas ir unikāla situācija, salīdzinot ar mūsu kaimiņvalstīm. Indriķis Veitners atklāj arī citus konferencē dzirdētos pētījumu virzienus un aktualitātes, kas kopumā uzdod jautājumus par džeza lomu šodienas sabiedrībā.