14. septembrī Rūras apgabala pilsētā Bohumā, kur norit Rūras triennāle, Valsts akadēmiskais koris “Latvija” sesto reizi nodziedāja Ligeti Rekviēmu. Ar šo sesto izrādīšanas reizi noslēdzās iestudējums Evolution, kuru veidoja ungāru režisors Kornels Mundruco, PROTON teātris, scenogrāfe Monika Pormale, Bohumas simfoniskais orķestris, diriģents Stīvens Slouns un VAK “Latvija”.

"Evolūcija" ir mākslu kopdarbs, kurā muzikālo partitūru veido ģeniālais Ģerģa Ligeti Rekviēms, bet tematiski šis iestudējums risina ebreju genocīda un atmiņu tēmas, kas vijas caur trijām paaudzēm.

Atskatu uz Rūras triennālē vērojamo iestudējumu “Evolūcija” Latvijas Radio 1 raidījumam “Kultūras rondo” devusi Laima Slava, par šo notikumu eseju jeb ceļojumpiezīmes uzrakstījusi kora "Latvija" dziedātāja Lauma Malnace portālā "Delfi". Atskatā uz "Rūrtriennāles" Evolution “Klasikā” dzirdēsim scenogrāfi Moniku Pormali, režisori Zani Kreicbergu un kora “Latvija” direktoru Māri Ošleju.

Viedokļi par Rūras triennālē iestudēto "Evolūciju", kas lasāmi vācu presē:

Stefans Šmēe portālā Online Music Magazine smalki detalizētu atskatu uz iestudējumu summē ar vārdiem:

"Muzikāli un skatuviski valdzinošs, aizkustinošs, pat šausminošs vakars. Līdz šim visnozīmīgākais "Rūrtriennāles" šīssezonas darb,”

un atsevišķi par muzikālo sniegumu: „Ar labajiem Ungāru Nacionālā kora dziedātājiem papildinātais VAK “Latvija” un uzticamais Bohumas simfoniskais orķestris Stīvena Slouna vadībā radīja ļoti ekspresīvu muzikālo interpretāciju, kas smagajā Dies Irae daļā uzsver drīzāk juteklisko efektu nekā kompozicionālo struktūru; milzonīgajos intervālu lēcienos meklējot vokālās līnijas. Soprāni Jirī Sū un Virpi Raizanena pārliecinoši pārvaldīja solo partijas.”

"Kopumā „Evolūcija ir iestudējums, kādu spēj uzvest tikai Rūras triennāle – spēcīgs, pārsteidzošs, milzonīgs." (Süddeutsche Zeitung)

"Iestudējums, kurā viss saskan, un kas saviļņo, nomāc un izdala tik spēcīgu teatrālu juteklību, ka tā pakļūst zem ādas.” (Westdeutche Allgemeine Zeitung)

"Ļoti pārliecinošs kopējais sniegums" (Bayrischer Rundfunk