"Ir jāraksta kaut vai tādēļ, lai uzturētu tehnisko formu, mūzika šai ziņā ir ļoti līdzīga sportam"...

3. marta rītā LR3 "Klasika" viesis būs komponists Rihards Dubra. Sarunā - par jubilejas gada koncertiem un jaundarbiem, laiku, kurā dzīvojam, komponista sūtību, vēlmi un nepieciešamību radīt, šīs radīšanas principiem, godīgumu pret sevi un klausītājiem, sadarbību ar mūziķiem:

"Man ir ārkārtīgi svarīgi, lai vairāk vai mazāk būtu ievērots manis dotais temps, jo es domāju harmoniski un vertikāli, un man katra saskaņa ir ārkārtīgi svarīga".

Ja godīgi, es neesmu milzīgi pacilājošā svētku sajūtā, jo mani ārkārtīgi nospiež tas, kas notiek visapkārt, šis absolūti bezjēdzīgais karš un daudzas lietas, kas cilvēku šajā momentā parāda pavisam citā gaismā. Savā ziņā tas nav slikti, jo mēs vienmēr drīkstam mācīties arī no nejēdzīgām attiecībām un to, ka cilvēki pārvēršas, varam ņemt vērā, dzīvojot turpmāk, un, pats galvenais, cenšoties pašiem tā nedarīt.

Kas notiks tālāk? Tālāk notiks ļoti daudz. Es saskaitīju, ka ar laika atstarpēm, protams, varētu būt kādi astoņi manas mūzikas koncerti. Ir divi koncerti Rīgas Domā - ērģeļmūzikas koncerts 1. martā, kur piedalās arī Rīgas Doma kora skolas jauktais koris, bet lielākais akcents būs uz ērģeļmūziku, un 15. martā - Valsts akadēmiskā kora "Latvija" koncerts.

Man tas varētu būt nosacīti grandiozākais koncerts, jo tur esmu centies parādīt visādas šķautnes, kaut to, ka  rakstu mūziku daudzās valodās - tur izskanēs septiņas.

Tad divi Reiņa Zariņa koncerti ar pagājušgad uzrakstīto ciklu "Krustaceļa vīzijas. Gaisma". Nezinu, vai klausītāji spēs to izturēt (smiekli), jo, pirmkārt, ilgu laiku izturēt viena komponista mūziku nav nemaz tik viegli un, otrkārt, tēma ir stipri smaga. Es paļaujos uz to, ka Reiņa Zariņa talants un brīnišķīgā spēle kaut kā palīdzēs pavadīt šo, varētu būt, pusotru stundu ilgo laiku. Mani mierina vienīgi tas, ka Olivjē Mesiānam darbi ir vēl garāki (smiekli).

"Krustaceļa vīzijas. Gaisma" pirmatskaņojums būs 17. martā Latgales vēstniecībā GORS, bet pēc tam to dzirdēsim arī tuvāk Rīgai - Dzintaros.

Jā, šis skaņdarbs tiks atskaņots Dzintaru koncertzālē 23. martā. Šoreiz arī tas būs pirmatskaņojums, esam tā nolēmuši. interesanti, ka šim skaņdarbam varētu būt divi pirmatskaņojumi - gan Gorā, gan Dzintaros. Varbūt arī tādēļ, ka tas vienkārši ir ļoti, ļoti garš skaņdarbs un tā garums varbūt pieprasītu to noklausīties divreiz (smiekli), lai vispār saprastu, kā tas veidojas, kā tas izskan un kā tas dzīvo savu dzīvi.

Jā, un tā tas lēnām turpināsies. Man par lielu prieku, un ko uztveru kā ārkārtīgas sirsnības izpausmi, ir vairākas mūzikas skolas, kuras rīko manus autorkoncertus. Par to man ir prieks un pārsteigums, ka cilvēkiem tas tiešām šķiet svarīgi un viņi grib apgrūtināt savus skolniekus ar kaut ko tādu (smiekli), bet tas ir ārkārtīgi sirsnīgi, un esmu par to ļoti pateicīgs.