Tiekamies ar režisoru un scenogrāfu REINI SUHANOVU, lai runātu par to, cik Valmiera ir gatava "Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027" titulam - ar ko tieši valmierieši lepojas un ko var piedāvāt Eiropai... Līdz šim dzirdēts, ka Valmierā drīzāk ir kultūrvietu deficīts, nekā pārpilnība. Kādas ir Valmieras ambīcijas uz 2027. gada Eiropas Kultūras galvaspilsētas statusu?

Režisors Reinis Suhanovs teic, ka profesionāli piedzimis viņš ir tieši Valmierā:

"Valmiera ir mana profesionālās piedzimšanas pilsēta,

tā ir pilsēta, uz kuru es aizbraucu pēc akadēmijas un sāku strādāt, izveidojās mana pirmā radošā savienība ar režisoru Viesturu Meikšānu un, pateicoties darbam Valmieras teātrī un Valmierā, esmu arī teātra vidē."

Ļoti daudzi valmierieši kā Valmieras atpazīstamības simbolu nosauc arī Valmieras Vasaras teātra festivālu, pie kura šūpuļa stāvējis un stāv Suhanovs. Kāpēc tieši Valmiera? "Man visā patīk konkrētība – gan konkrēta rīcība, gan konkrēti cilvēki, patiesībā arī mākslā man patīk konkrētība, lai arī citreiz patīk aizpeldēt sapņainās lietās.

Tas, kas mani tur pie Valmieras, no vienas puses, ir racionālā zemes sajūta – ja kaut ko dara, tad izdara, ja kaut ko apsola, tad izdara. Darba tikums tomēr ir ārkārtīgi laba lieta, un Valmierā to jūt – ka lietas dara kārtīgi.

(..) Tā sajūta ir tāda, ka citreiz mēs Valmierā nepadomājam arī par kādu radošāku piegājienu. Tādēļ arī savu Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu esam izvēlējušies būvēt ap to, ka, re, kur mēs redzam, ka mūsu uzņēmēju stāsts, kas patiesībā arī ir kultūras stāsts, jo uzņēmēji ražo produktus. Mums ražo benzīna kannas, uzņēmums "Valmieras stikla šķiedra" tikko radījusi jumta membrānas mūsu Mežaparka estrādei, (..) un tie ir kultūras objekti, un mēs redzam, ka tie dzīvo globālu dzīvi. Mēs redzam, ka mūsu sportisti Māris Štrombergs, brāļi Bertāni, kas nāk no mūsu novada, dzīvo globālu dzīvi. Un kāpēc mēs, kultūras cilvēki, nestartējam globāli?

Mēs redzam, ka arī Valmiera varētu būt tāda mazā lielpilsēta meža vidū.

Vieta, kur mēs gribam nodrošināt ne tikai pasaules līmeņa ražošanu, bet arī pasaules līmeņa kultūras dzīvi. (..) Mēs jebkurā gadījumā izdarīsim visu, lai šo sešu gadu laikā kļūtu par kultūras pilsētu vārda vistiešākajā nozīmē. Un, ja mums neizdosies izcīnīt šo titulu, lai mēs būtu ļoti, ļoti labs sadarbības partneris tai pilsētai, kura izcīnīja šo titulu."

Vairāk un plašāk - ierakstā.