Trešajā Adventē "Klasikas" ēterā pirmatskaņojumu piedzīvo Maestro Raimonda Paula dziesma "Ziemsvētki" ar aizmirsto Aspazijas dzejoli dziedātājas Paulas Saijas izpildījumā.

Radioēterā pirms dziesmas pirmatskaņojuma dzejolis izskan aktiera Kaspara Znotiņa lasījumā.

Aspazijas dzejolis "Ziemsvētki"

Meža tētiņš ar garu bārdu
Īsām kājiņām tantaļu tuntuļu
Aizskrēja, nocirta Ziemsvētku eglīti,
Iesprauda zvaigznīti pašā galā,
Nocirta, ielika rakstītās kamanās.
Sešus briežus tām priekšā jūdza,
Sešas stirniņas blakām skrēja,
Seši vilki no pakaļas stūma,
Ormanis, lācis, sēdās uz bukas,
Satvēra rokās zeltītus grožus.
Putniņi bariem pa priekšu laidās,
Žagata, mēlnese, visiem pa priekšu,
Visu, ko zināja, izpļāpāja.
Vāvere nesa zeltītus riekstus,
Platace, pūce, svecītes dedza,
Melnais krauklītis, līkdegunis,
Cepa Ziemsvētku kliņģerīšus,
Dzilna pakāra ciekuriņus,
Dzenis un sīlis, un cielaviņa
Nesa raibumu raibumiņus,
Visādus krikumu krikumiņus.
Zvirbulis, nabadziņš, pelēkās biksītēs
Skrēja nopakaļis, birumus lasot,
Ezīt’s zem kamanām pukšķināja,
Grūti bij vīrelim, līdzi skrejot:
Kājas par īsu, kažoks par smagu.
Grib-gribu! grab – grabu! rakstītas kamanas
Iebrauca sētā – Ziemsvētki klātu!

 

Ar ideju īpaši izcelt muzeja krātuvē nejauši uzieto Aspazijas dzejoli pie LR3 vērsās Jūrmalas muzeja filiāles "Aspazijas māja" pārstāvji.

"Iedevu dzejoli izlasīt Raimondam Paulam, viņš kā ezītis nopukojās, ka pantiņi tik dažādi, bet iekšēji jutu – dziesma taps!" stāsta Latvijas Radio 3 "Klasika" direktore Gunda Vaivode.

"Ilgi nebija jāgaida, komponista zvans vēstīja, ka "Ziemsvētki" gatavi, un viņš pavisam drīz aicināšot Paulu Saiju uz ierakstu radio studijā. Rezultāts mani patiešām pārsteidza – šos Aspazijas dažādos tēlus Maestro bija sasēdinājis vienās melodiskajās kamanās, ar kurām vizināties gribas vai katru mīļu brīdi..."

Dziesmas "Ziemsvētki" ieraksts tapis Latvijas Radio 7. studijā skaņu režisora Reiņa Bagātā vadībā, turklāt rezultātā tapusi ne tikai audioversija, bet arī videoklips. Dziesmas videoversiju veidojis Romāns Žukovs un tajā iekļautas mākslinieces Ilzes Dambes ilustrācijas, kas tapušas īpaši Aspazijas mājas izveidotajai dzejoļkartītei.

Par īsti leģendāru un nedalāmu Raimonda Paula mūzikas un Aspazijas dzejas savienību kļuvis vairāk nekā pirms četrdesmit gadiem radītais piecu dziesmu cikls "Circenīša Ziemassvētki" – tas pirmatskaņots 1980. gadā un iekļauts 1981. gadā klajā nākušajā skaņuplatē "R. Pauls. Aspazija. Dziesmas bērniem".
 
Maestro Raimonds Pauls atzīst, ka viņam nav bijis grūti no tā distancēties, lai radītu atkal jaunu dziesmu ar Aspazijas dzeju. "Te katrs pantiņš ir citā ritmā, bet nu tie ir ļoti skaisti bērniem deklamēšanai. Melodiskā ziņā tos pagriezu mazliet citādāk, bet man pašam tas šķiet diezgan simpātiski," tā Maestro Raimonds Pauls.
 
Maestro ir pārliecināts, ka Aspazijas dzeja jāiznes, un tas jāizdara dziedātājai Paulai Saijai. "Aspazijas teksti ir visnotaļ skaisti, bet tos izdziedāt, lai patiešām uztvertu un ieklausītos katrā vārdā – tas bija svētīgi," atklāj dziedātāja Paula Saija.

Par Aspazijas dzejoli "Ziemsvētki"

Kā vēsta Aspazijas muzeja ļaudis, dzejolis "Ziemsvētki" saistīts ar 1910. gadā rakstīto poēmu "Saules dēls", kuras epiloga noslēgums drīz vien sāka savu dzīvi kā liriska pasaka par eglītes pārvešanu no meža. Pēc Otrā pasaules kara Latvijā šo dzejas darbu ignorēja – kamēr trimdas latviešu bērni dzejoli „Ziemsvētki” skaitīja pie eglītes katru gadu, Padomju Latvijā poēma un tās noslēgums netika iekļauti ne Aspazijas dzejas izlasēs, ne Kopotajos rakstos. Aspazijas mājas darbinieki dzejoli "Ziemsvētki" uzgājuši nejauši, šķirstot 1947. gadā trimdā izdoto Aspazijas dzejoļu izlasi "Ilgu zeme" Kārļa Dziļlejas sakārtojumā.

Uz to, ka Aspazijas dzejolis, kuru pēckara Latvijā "aizmirsa", trimdā turpinājis savu dzīvi, norāda desmitiem afišu trimdas avīzēs par gaidāmo Ziemassvētku pasākumu programmu, kā arī regulāras dzejoļa publikācijas latviešu laikrakstos Lielbritānijā un Ziemeļamerikā.

Kopā ar literatūrzinātnieku Jāni Zālīti un LNB Letonikas un Baltijas centra galveno bibliogrāfi Ievu Miķelsoni dzenot pēdas šim dzejolim, atklājies, ka Aspazija savu poēmu „Saules dēls” ar apakšvirsrakstu "Ziemsvētku kamoliņš" pirmo reizi publicējusi 1910. gada 24. decembra laikrakstā "Dzimtenes Vēstnesis". Vairāk nekā 350 rindu plašais liroepiskais darbs papildināts ar Jūlija Madernieka zīmētu Aspazijas portretu un vinjeti. Nav gan skaidrs, kad poēmas epiloga beigu daļa atdalījās no poēmas teksta un kļuva par patstāvīgu dzejoli "Ziemsvētki".