7. jūnijā Rīgas Zooloģiskajā dārzā pirmizrādi piedzīvoja neatkarīgās teātra trupas "Kvadrifrons" veidotā Kukaiņu opera visai ģimenei "Ērces". Šovakar tā būs skatāma atkal, taču biļetes gan jau pilnībā izpārdotas.

"Klasikā" tiekamies ar operas režisori Paulu Pļavnieci, kura atklāj operas ieceri un tapšanas gaitu, savukārt libreta autors Klāvs Mellis stāsta par teksta izveides procesu, tā aktualitāti un saturu, bet komponiste Oļesja Kozlovska ieskicē mūzikas radošā procesa izaicinājumus, sabalansējot laikmetīgās mūzikas estētiku ar izteiksmi, kas viegli uztverama arī bērnu auditorijai. Opera komponēta klavierēm, čellam, trompetei un flautai, kā arī meiteņu korim, ko brīnišķīgi paveic Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas kora "Vivace" meitenes. Savā pieredzē par laikmetīgo un akadēmisko operu dalās diriģents Artūrs Gailis.

***

... Kādā jaukā meža piekalnītē mitinās saticīga kukaiņu komūna. Ikviens šeit zina savu darbiņu: tauriņi taurē, briežutis brien, mušas mušī, sienāži sien, sliekas slienājas, lapsenes lāpās, zirnekļi zirgojas, spalīši spārdās. Tomēr kompānijas rāmā dzīve sagriežas kājām gaisā, kad viņu mājās uz jenotsuņa muguras iejāj divas noslēpumainas svešzemju klejotājas – Suņērce un Taigas ērce.

Kukaiņu opera "Ērces" ir muzikāls brīvdabas iestudējums, kurā piedalās ne vien visa "Kvadrifrona" komanda, bet arī dažādu žanru viesmākslinieki, lai kopīgi izstāstītu stāstu par kādu vēsturisku notikumu – ērču encefalīta ienākšanu Latvijas teritorijā. Tas ir krāšņs un romantisks ģimenes eposs par liktenīgu mīlestību, šaušalīgu nodevību, draudzības spēku, riesta dančiem, indīgām maijpuķītēm un aizraujošo, sarežģīto pasauli, kas atrodas tepat – zem mūsu pēdām.