Trešās adventes rītā "Klasikā" tiekamies ar baroka orķestra Collegium Musicum Riga, baroka kora Collegium Choro Musici Riga, kā arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Senās mūzikas katedras dibinātāju un vadītāju Māri Kupču, lai pārrunātu divus zīmīgus notikumus...

Tuvojoties Ziemassvētku laikam, baroka orķestris Collegium Musicum Riga un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) jauktais koris diriģenta Māra Kupča vadībā aicina uz 17. gadsimta franču galmam raksturīgi izsmalcinātu baroka mūzikas koncertu.

19. decembrī plkst. 18.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā ikvienam interesentam būs iespēja piedzīvot slavenā Francijas karaļa Luija XIV galma komponista Žana Batista Lulli (Jean-Baptiste Lully, 1632-1687) Te Deum Latvijas pirmatskaņojumu!

Koncerta epicentrā - Saules karaļa jeb Francijas karaļa Luija XIV galma komponista Žana Batista Lulli Te Deum! Interesanti, ka darbā izmantots baroka laikam netipiski liels koris, kas saistās ar šādas prakses izmantošanu vien īpašos notikumos. Un tāds tas patiešām bija – 1677. gadā grandiozais darbs tika uzrakstīts un atskaņots par godu Lulli dēla kristībām, kurās klāt esošais krusttēvs, Francijas karalis Luijs XIV, pēc atskaņojuma skaņdarbu ir nodēvējis par skaistuma un harmonijas meistardarbu un licis to atskaņot vēl daudzas reizes. Diemžēl tieši kārtējais Te Deum atskaņojums (1687. gadā par godu tam, ka Luijs XIV atkopās no slimības) pašam komponistam bija liktenīgs, sevi smagi ievainojot ar diriģenta nūju. Lai arī skaņdarbs ir spraigiem notikumiem apvīts, tā mūzikas valoda ir pēc labākās franču gaumes, Te Deum kļūstot par franču baroka vokāli instrumentālā stila stūrakmeni, kas ietekmējis daudzas komponistu paaudzes ne tikai Francijā, bet arī visā Eiropā.

19. decembra koncertā līdz ar baroka orķestri Collegium Musicum Riga, vēsturisko trompešu grupu no Igaunijas, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas jaukto kori (mākslinieciskais vadītājs Jānis Ozols) būs iespēja dzirdēt arī daudzsološos jaunās paaudzes senās mūzikas solistus: Ievu Pļaviņu (soprāns), Aneti Viļumu (soprāns), Sniedzi Kaņepi (alts), Patriku Stepi (bass), kā arī jau plašākai senās mūzikas publikai zināmos solistus Terēzi Greteri (soprāns) un Ansi Bētiņu (tenors), kuri vēsturiskās interpretēšanas iemaņas papildinājuši arī dažādās mūzikas augstskolās Itālijā un Vācijā. Koncerta mākslinieciskais vadītājs un diriģents – Māris Kupčs.

Savukārt 23. decembrī plkst. 19.30 Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas baznīcā skanēs koncerts "Ziemassvētku mūzika Zviedrijas karalienei Kristīnei".

Alesandro Stradellas (Alessandro Stradella, 1639-1682) dzīve iekrāsojās jautros toņos, par kuru viņa laikabiedri rakstījuši daudzas piezīmes, bet 1837. gadā pat operu ar nosaukumu "Stradella". Tomēr starp romānu cienīgiem notikumiem un pat slepkavības prāvām skaņraža mūzikas mantojums atspoguļo arī dziļi sentimentālas un baroka laikam raksturīgi smalkas lappuses. Šādi darbi tika veltīti Zviedrijas karalienei Kristīnei I, kura vienlaikus bija arī valdniece Zviedru Vidzemes teritorijā un pēc atteikšanās no troņa bija ievērojama mākslas mecenāte. Turpretī komponists Dītrihs Bukstehūde (Dieterich Buxtehude, 1637-1639-1707) tajā pašā laikā - ap 1660. gadu - Zviedrijas karaļnamam Stokholmā laipni sūtīja savus darbus. Rīga 17. gadsimta vidū bija viena no lielākajām pilsētām, tādēļ ir ļoti ticams, ka vairums šo kompozīciju nonāca līdz mums, Latvijas teritorijai, un tika arī šeit atskaņotas.

Programmā: Alesandro Stradellas (Alessandro Stradella, 1639-1682) Ziemassvētku kantāte Cantata per il Santissimo Natale, anonīma autora Magnifikāts un Dītriha Bukstehūdes (Dieterich Buxtehude, 1637-1639-1707) Ziemassvētku stāsts par Jēzus bērniņa dzimšanu “Das neugeborne Kindelein”

Koncerta dalībnieki:

Ilze Grēvele (soprāns)
Mikus Abaroniņš (tenors)
Rinalds Kandalincevs (baritons)
Baroka orķestra COLLEGIUM MUSICUM RIGA solisti
Baroka kora COLLEGIUM CHORO MUSICI RIGA solisti
Lautists Mauro Pinčaroli (Mauro Pinciaroli, Itālija)
Diriģents Māris Kupčs