9. novembrī Dzintaru koncertzālē un 10. novembrī koncertzālē "Cēsis" uzstāsies Eiroradio džeza orķestris. Ik gadu tas tiek īpaši veidots, apvienojot talantīgākos džeza mūziķus no Eiropas raidorganizāciju apvienības (EBU) dalībvalstīm.

Orķestra mākslinieciskais vadītājs ir Latvijas Radio džeza producents Māris Briežkalns, kurš neslēpj: projekta rīkošana Latvijas Radio nozīmē ne tikai lielu godu – tā ir arī likumsakarība. Turklāt šis džeza orķestris būšot vislabākais, kāds bijis beidzamajos gados.

"Jau no 1965. gada šis ir īpašs projekts – katras valsts raidorganizācija sūta savu jauno talantu, no kuriem tiek komplektēts orķestris," stāsta Briežkalns. Savulaik esam sūtījuši Intaru Busuli, trompetistu Konstantīnu Jemeļjanovu, trombonistu Rūdolfu Kulbergu un vēl citus. Latvijas Radio šajā projektā iesaistījies ilgus gadus, bet nu pienācis laiks, kad Latvijas Radio uzticēts organizēt šo orķestri šeit, Rīgā.

Tas ir ne tikai liels gods, bet likumsakarība – nesen atjaunots Latvijas Radio bigbends, notiek jauno džeza mākslinieku konkurss "Riga Jazz Stage" un vairāki džeza festivāli.

Latvijā džeza kultūra attīstās ne pa dienām, bet stundām!"

Tas nozīmē, ka arī šoreiz, domājot par mūziķiem, mums bijis, no kā izvēlēties? "Jā gan, drīzāk problēma bija tā, ka zinājām, ko gribam: negribējām vienkārši ansambli, kā citkārt tas notiek, bet kārtīgu bigbendu – ja citus gadus šī projekta organizētāji ņēma to, ko raidorganizācijas deva, mēs sūtījām tos māksliniekus, kurus gribējām redzēt.

Ar prieku un gandarījumu varu teikt, ka šogad Eiroradio džeza orķestris ir viens no labākajiem sastāviem, kāds vispār beidzamajos gados ir redzēts un dzirdēts.

Šajā sastāvā Latvijas pusi pārstāv trombonists Kristiāns Vilhelms Logins, kā arī reta instrumenta pārvaldītājs Kristaps Lubovs - viņš spēlē baritonsaksofonu un basklarneti, kuru Eiropā bija grūti atrast. Fantastisks mūziķis!” saka Briežkalns.

Latvijas Radio, būdams pasākuma rīkotājs, nodrošinās tiešraides un ieraksta pārraidīšanas iespēju EBU dalībvalstīm. Īpašo Baltijas valstu simtgadei veltīto koncertu dzirdēs miljoniem radio klausītāju visā pasaulē. Latvijas Radio 3 "Klasika" klausītāji to varēs dzirdēt 17. novembrī.

"Esam izvēlējušies 17. novembri, bet pārējās Eiroradio dalībvalstis to pārraidīs 30. novembrī," atklāj Latvijas Radio Eiroradio mūzikas projektu koordinatore Zane Prēdele.

"Varēsim sekot atsaucībai, kā citas valstis to atspoguļo. Esam ciešā sadarbībā ar Eiroradio vadītājiem, jo paralēli notiks arī EBU džeza producentu tikšanās, kas ir iespēja pieredzes apmaiņai un jauniem sadarbības projektiem. Viss 10. novembris būs veltīts džeza lietām.”

Viņa arī akcentē, ka šī ir tā īpašā reize, kad koncertu piedāvāsim arī visām Eiroradio dalībvalstīm: "Valstis, kas atsūtījušas savus māksliniekus, noteikti būs ieinteresētas redzēt rezultātu. Jau šobrīd koncertu pasūtījušas vairākas no tām. Grūti spriest par proporciju, bet var redzēt, ka džezs patīk visiem. Tas, ka pēdējos mēnešos mūziķus esam spējuši uzrunāt un sapulcēt, rāda, ka džezs visās valstīs ir neiztrūkstoša sastāvdaļa arī radioprogrammās.”