Liepājas Simfoniskais orķestris gatavs savai jaunajai - 143. sezonai, kuras atklāšanas koncerts "Lielajā dzintarā" notiks nākamsestdien, 16. septembrī, pulksten 18.00.

Pie diriģenta pults būs orķestra galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs Guntis Kuzma, ar kuru plašākā intervijā tiekamies "Klasikas" studijā. 

Ieva Zeidmane: Vai vasara tev devusi iedvesmu jaunajai sezonai?

Guntis Kuzma: Noteikti! Vasara mums bija darba pilna, un pēc samērā garā atvaļinājuma, kurā devāmies jūnijā, ķērāmies klāt daudziem darbiem, sākot jau ar Dziesmu svētkiem. Tāpat orķestris bija festivālā Somijā, uzstājās koncertdārzā "Pūt, vējiņi!", kur bija vairāki koncerti: viens bija opermūzikas koncerts, un pavisam nesen skanēja arī Kaspara Zemīša un Imanta Kalniņa mūzika. Un tad vēl mūsu lolotais festivāls "Rimbenieks", kurā orķestris gan pilnā sastāvā, gan arī kamermūzikas sastāvos apbraukāja skaistākās Dienvidkurzemes vietas.

Tā ka bijusi sparīga vasara un esam gatavi sākt mūsu ziemas sezonu. Jā, varbūt no malas šķiet, ka mēs nemaz vasarā tā īsti neesam apstājušies, bet zīmīgākais ir tas, ka ar koncertiem atgriežamies "Lielajā dzintarā". Ja pēc ziemas sezonas mēs vēlamies vasarā uz citām vietām pabraukāt, tad tieši ziemas sezona iezīmējas ar darbību mūsu mājvietā.

Vasaras sezonā, festivāla "Rimbenieks" ietvaros apbraukājot arī mazāk zināmas vietas - vai šovasar ir iepazīta arī kāda līdz šim nezināma?

Faktiski ir tikai dažas vietas, kas mums atkārtojušās: ainaviskajās Dēseles dzirnavās viesojāmies otrreiz, tāpat Bārtā, Kazdangā. Taču

vienmēr cenšamies iepazīt arī jaunas vietas, un tādā veidā arī nokļūstam pie jaunas publikas, jo galvenokārt uz mūsu koncertiem šajā festivālā nāk vietējie cilvēki, bet atklāšu, ka ir arī klausītāji, kas izbraukā pilnīgi visu festivālu, tādā veidā iepazīstoties ar šo novadu.

Viens pieturpnukts jums bija Jūrmalciema tīklu māja...

Jūrmalciema tīklu mājā mēs jau bijām otrreiz, un tā ir vieta, kas ir ar drusku mistisku noskaņu, jo te abus gadus skanējusi laikmetīgāka mūzika un arī dzejas lasījumi.

Kad Jūrmalciema tīklu māja uz koncerta laiku pārveršas par koncertzāli, tiek atvērti lielie vārti un klausītāji var vērot jūru. Ļoti, ļoti interesanta atmosfēra veidojas!

16. septembrī atgriezīsieties "Lielajā dzintarā". Minēšu: pirmais opuss, kas programmā nokļuvis, varētu būt Rahmaņinova Otrais klavierkoncerts. Varētu teikt, ka tā ir čehu pianista Lukāša Vondrāčeka firmas zīme un tieši Vondrāčeks būs solists šajā skaņdarbā.

Šim pianistam pēc viņa lielās uzvaras Karalienes Elizabetes konkursā pievērsu uzmanību un sekoju, ko viņš dara - daudz viņu klausījos. Un man tiešām likās ārkārtīgi neparasta viņa pieeja Rahmaņinova mūzikai! Katrā ziņā, tas nav tāds pilnīgi klasisks piegājiens - tāds, kuru visi jau zina. Manuprāt, tas būs kas īpašs: Lukāšs mums piedāvās ieklausīties jaunās niansēs. Ļoti gaidu šo sadarbību.

Programmā būs arī latviešu mūzika - Agra Engelmaņa Musica alba jeb "Baltā mūzika", neliela simfoniska miniatūra, ko autors rakstījis 1988. gadā. Tur ir daudz aleatorisko posmu, aleatorisku rotaļu, kurām pretstatīts absolūts diatonisms un dvēseliska miera meklējumi: var ieklausīties attālā gana stabulē vai vērot kādu zvaigzni. Citiem vārdiem sakot, tādas mierpilnas un pastorālas noskaņas.

Nu, un tad vēl Vitolda Lutoslavska Koncerts orķestrim no viņa pirmā kompozīcijas perioda. Ārkārtīgi krāšņs! Jau sen uz to lūkojos, un nu, manuprāt, pienācis īstais mirklis. Sezonas atklāšanā orķestri gribas parādīt maksimāli košās krāsās, un šajā darbā katram ir ko izspēlēties... 

Vai atklāšanas koncerta programma pilnībā ir tevis kopā likta?

Jā.

Vairāk - audioierakstā.