Svētdienas rītā "Klasikas" studijā tiekamies ar pianisti Laumu Skridi - jau pirmdien, 29. aprīlī, viņa kopā ar altisti Andru Dārziņu sniegs tiešraides koncertu Latvijas Radio studijā, bet dienu vēlāk ieskaņos Artūra Grīnupa opusu, ko autors veltījis Laumas mammai - pianistei Līgai Skridei.

"Jau kopš bērnības esmu daudz laika pavadījusi Latvijas Radio - daudz kas šeit ir mainījies, bet tik un tā ir sajūta, ka esmu mājās," atzīmē pianiste.

Laumas pirmie ieraksti Latvijas Radio studijā tapuši 1988. gadā, kopā ar māsām Baibu un Lindu...

Lauma ir aktīva kamermūziķe un solomāksliniece, tāpēc pēdējos mēnešos atpūtas bijis maz. "Maijā, jūnijā darba ir mazliet mazāk, tad varbūt sanāks drusciņ atvilkt elpu. Kādreiz ir jāatiet no klavierēm, vismaz uz dienu, divām, lai izvēdinātu galvu. Viss jāplāno laicīgi, kad kas ir jāspēlē, lai varētu aptvert, cik laika vajadzētu - lai pēdējā brīdī nesanāk šausmīga grābšana. Ar ilglaicīgu plānošanu var visu saplānot tā, kā vajag. Bet katru gadu tomēr iznāk mācīties kaut ko no jauna. Mūzikas nekad nepietrūkst."

Skaistu un krietnu vietu Laumas ikdienā aizņem muzicēšana Skridu kvartetā, kurā Lauma spēlē kopā ar māsu Baibu, franču altisti Lizu Berto un nīderlandiešu čellisti Harietu Kreigu. “Bijām Amerikas turnejā, Eiropas turnejā, tikko bijām vēl Austrijā. Tiksimies atkal vasarā. Tā ir ļoti jauka "piedeva" dzīvē, ka tik intensīvi varam arī kopā laiku pavadīt. Mums ir ļoti līdzīga mūzikas gaume, un arī cilvēcīgi ļoti labi saprotamies, tas tomēr svarīgi, it sevišķi braucot turnejās, kad pavadām tik daudz laika kopā.”

Tikko arī klajā nācis kvarteta debijas albums. “Pati vēl to neesmu redzējusi. Tur ir Mālera kvartets, Mocarta solminora kvartets un Brāmsa solminora kvartets. Tas ir pirmais repertuārs, ko spēlējām, un tas ir koncertieraksts no Brēmenes. Ņēmām repertuāru, ko mēs jau labi zinām. Un koncertierakstam ir pavisam citādāka enerģija.”

Ar altisti Andru Dārziņu Lauma sadarbojas jau gadus divdesmit. “Kopā spēlējam un pazīstam viena otru. Kad savulaik ierados Hamburgā, jau pirmajā dienā iepazinos ar Andru, pie viņas ģimenes pat kādu laiku nodzīvoju. Spēlējām kopā, mācīju arī viņas meitiņai klavierspēli. Divdesmit gadu laikā diezgan daudz kopā esam muzicējušas. Pamatā Vācijā, bet arī Latvijā esam diezgan daudz spēlējušas.”

Kas ir tas, kas nosaka, ka ar šo mūziķi būs viegli spēlēt? “Pat nevaru izskaidrot – to vienmēr jau pirmajā mēģinājumā jūt – ir vai nav. Ar Andru jau no sākta gala IR.

Mūziķi vienmēr saka, ka mājās visgrūtāk spēlēt, man tā neliekas – mājās man ir tik labi draugi, cilvēki, kuri mani zina no bērnības, neviens jau man nevēl neko ļaunu, vismaz es tā ceru. Man vienmēr ļoti patīk atbraukt uz Latviju un spēlēt šeit. Reti braucu. Koncerts ir labs iegansts atbraukt.”

Septembrī visa pasaule svinēs Klāras Šūmanes divsimto gadskārtu. "Būs daži ļoti interesanti projekti. Viens būs Gewandhaus ar Andri Nelsonu, tur ir pat divi dažādi projekti – gan kamermūzikas koncerts kopā ar Andri, Baibu un Harietu Kreigu, bet divas dienas vēlāk trīs koncerti ar Klāras Šūmanes Klavierkoncertu , kurus Andris diriģēs. Lai gan ar Andri tiksimies jau vasarā kamermūzika koncertā – rudenī savukārt spēlēsim Hindemita sonāti.”

Klāras Šūmanes koncertu Lauma spēlēs ar vairākiem orķestriem un vairākiem diriģentiem.

Vai ir kāds laiks gadā, kas ir neaizskarams? "Varbūt drusku ap Ziemassvētkiem, bet īstenībā – ja man prasītu kādu ļoti skaistu koncertu, neatteiktu.”

Savulaik Laumas lielā aizraušanās bijusi ceļošana, tagad gan mazliet retāk. "Jebkurš ceļojums paplašina redzesloku. Visi piedzīvojumi palīdz atrast mūzikā jaunas krāsas, jaunus dziļumus. Mēs jau kā mūziķi nedrīkstam apstāties meklējumos. Un jebkādi jauni iespaidi palīdz. Kaut kur lasīju un es tam piekrītu, ka brīdī, kad esi mācību procesā, tev ir jābūt ļoti kritiskam pret sevi. Kad esi koncertsituācijā, tu vairs nedrīksti būt tik kritisks – jo tā tomēr ir koncerta situācija, nekad nebūs viss perfekti.

Vienmēr būs kaut kas, ko gribas vēl vairāk, vēl labāk, bet ir jābūt gandarījumam par to, kas ir padarīts, cik daudz darba ieguldīts. Jāredz labie aspekti, citādi var prātā sajukt, ja visu laiku koncentrējies uz to, kas nesanāca."

Vai ir cilvēki, kuru viedoklim Lauma uzticas un kuru viedoklis viņai svarīgs? “Protams, mani bijušie skolotāji, un vēl pāris cilvēku, kuriem tiešām es uzticos. Bet nedrīkst ieklausīties visos, jo vienmēr būs cilvēki, kuriem liksies, ka citādi ir pareizāk. Sevišķi jaunam mūziķim ir ļoti svarīgi atrast cilvēku, kuram uzticies. Citādi būs ļoti grūti palikt objektīvam un saprast, ko pats gribi, jo katrs teiks kaut ko savu."