Latvijas valstsvīra, Liepājas mēra un garīdznieka Ēvalda Rimbenieka (1888-1943) vārds plašāku skanējumu ieguva brīdī, kad Liepājas Simfoniskais orķestris sadarbībā ar pašvaldību nolēma rīkot kamermūzikas festivālu un dot tam vārdu "Rimbenieks".
Kas tad bija šis vīrs, un ko viņš paveica gan Kurzemes, gan visas Latvijas mērogā? To atklāj izdevniecībā KALA Raksti novembrī klajā nākusī Džēnas Kuplis (Jane Kuplis) grāmata ar neparastu nosaukumu "Jērs un lauva. Rimbenieks. Mācītājs. Mērs. Ministrs. Moceklis".
Rimbenieks bijis spožākais Liepājas pilsētas mērs, arī Latvijas Republikas Saeimas deputāts un finanšu ministrs, kā arī skolotājs un garīdznieks, mūziķis, dzejnieks un mecenāts. Šī vīra dzīves izskaņa bija traģiska sakarā ar padomju varas veikto neģēlīgo vajāšanu pret neatkarīgās Latvijas patriotiem un garīdzniekiem. 1941. gada 14. jūnija deportācijas laikā viņu Aizputē apcietināja un izsūtīja uz Vjatlaga soda nometnēm, kur 1943. gada 20. janvārī viņš tika nogalināts , bet pēc nometnes arhīva ziņām miris 11. lagpunktā.
Tieši Ēvalda Rimbenieka laikā, kad viņš bija pilsētas galva, 1922. gadā tika atklāta Liepājas Tautas konservatorija, Liepājas opera un vēlāk – 1927. gadā – arī Liepājas Filharmonija.
Mēra Rimbenieka vadībā domei bija liela nozīme dažādu organizāciju darbības veicināšanā un atbalstīšanā, kā arī kultūras mantojuma saglabāšanā.
Grāmatas tapšanas stāsts ir gana neparasts, ņemot vērā, ka tās autore Džēna Kuplis no tālās Tasmānijas salas Austrālijā nerunā latviski, bet tajā pašā laikā tieši viņa uzņēmās bezgala apjomīgo vēsturisko materiālu izpētes darbu, lai taptu grāmata, kas veltīta viņas vīra Ēvalda Kuplis vectēva piemiņai.
Kad pirms trim gadiem aizsākās Dienvidkurzemes festivāls "Rimbenieks", Džēna uzrakstīja Liepājas Simfoniskajam orķestrim vēstuli, jautājot, vai orķestris koncertā gribētu iekļaut Ēvalda Rimbenieka mūziku. Tā sākās šī sadarbība, un vēl jo aizkustinošāks bija fakts, ka novembra beigās Ēvalda Rimbenieka mazdēls Ēvalds kopā ar sievu Džēnu paši ieradās Latvijā uz grāmatas atvēršanas svētkiem. Tad arī notika šī saruna…
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X