9. decembrī pirmuzvedumu Latvijā piedzīvos Kanādas latviešu komponista Imanta Ramiņa opera "Lakstīgala", Māras Ķimeles režijā iedzīvinot pasaulslavenā dāņu rakstnieka Hansa Kristiana Andersena tāda paša nosaukuma pasaku.

Bet ar pašu Imantu Ramiņu, kuram 18. septembrī apritēja 75. gadskārta, "Klasikā" tiekamies jau šobrīd.

Ugālē dzimušais un Kanādā dzīvojošais latviešu skaņradis Rīgā viesojas jau sesto reizi un neslēpj, ka pirmā ierašanās Latvijā 2004. gadā viņam bijusi kā emocionāla zemestrīce...

Atceroties pirmās viesošanās reizes, izjūtas un latviešu tautasdziesmu apdares "Pūt, vējiņi" neparasto piedzimšanu, Imants Ramiņš sarunas gaitā atklāj, kā ģimene Vācijas bēgļu nometnē tikusi pie liktenīgās vijoles, kuru komponists vēlāk ilgus gadus spēlējis, bez Amerikas augstskolām studējot arī Zalcburgas Mozarteum.

Runājam arī par komponēšanu un iemīļotākajiem skaņražiem, kā arī par valodām, kas, līdzās mūzikai un dabai, ir viena no Imanta Ramiņa sirdslietām...

Imants Ramiņš dzimis 1943. gada 18. septembrī, bet 1948. gadā ar ģimeni caur Vācijas Mērbekas bēgļu nometni devies trimdas gaitās uz Kanādu, Ontario pilsētiņu Kokreni.

Operu "Lakstīgala" viņš sacerējis 2003. gadā pēc triju amerikāņu koru pasūtījuma, un tās pirmizrādes 2005. gadā guvušas plašu atzinību ASV.

Recenzijās komponista veikums salīdzināts ar ievērojamā 20. gadsimta britu komponista Bendžamina Britena darbību, kurš tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem bērnu operu autoriem.

Pateicoties literātei Astrīdai Stahnkei, tapis operas libreta atdzejojums latviešu valodā, kas ļāvis īstenot komponista ieceri par uzvedumu Latvijā. Operas unikalitāte un īpašā vērtība ir galvenās lomas (Lakstīgalas) izpildītāji - četrbalsīgs bērnu koris un divas balerīnas.

Galveno lomu – Lakstīgalu – Rīgas iestudējumā atveidos Rīgas Doma meiteņu koris "Tiara" un divas balerīnas, bet pie diriģenta pults būs Aira Birziņa.