Pasaulē pieprasītais un Latvijā mīlētais igauņu skaņradis Urmass Sisasks savā daiļradē izmanto oriģinālu komponēšanas tehniku, kam skaņu materiālu rod planētu, zvaigžņu un asteroīdu orbitālajās skaņās. Viņam ir pašam sava observatorija. Savu pirmo teleskopu viņš 12 gadu vecumā izgatavojis pats, bet otro saņēmis dāvanā par sivēnu pārvadāšanu kādā fermā.

Sisaska mūzikā saklausāma gregorisko korāļu, agrīnās renesanses mūzikas atblāzma, viņa kontā – daudz kompozīciju korim, korim ar orķestri, septiņas mesas, himnas, oratorijas ar latīņu tekstiem, arī instrumentālā mūzika. Urmasa Sisaska mūziku Latvijā atskaņojuši neskaitāmi kori, toskait Valsts Akadēmiskais koris "Latvija", kori "Kamēr...", "Senaiskalns", "Austrums", "Balsis".

"Deviņdesmitajos gados Latvijā būdams, esmu sakomponējis Sonāti. Nedēļu dzīvoju šeit kādā lauku mūzikas skolā, bet šīs notis pazuda. Vēlāk pēc atmiņas Tallinā pierakstīju skaņdarbu vēlreiz. Kad Pauls Megija bija Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra diriģents, viņš vairākkārt atskaņojis manu mūziku. 1990. gadā Rīgā notika manas pirmās Mesas atskaņojums. Kopā pavisam esmu uzrakstījis 7 mesas. Atskaņojums bija ļoti augstā līmenī, arī ar diriģentu Andreju Jansonu izveidojās ilgstoša sadarbība,” tikšanās laikā Latvijas Komponistu savienībā stāsta Sisasks. Starp citu, arī "Ziemassvētku oratorija", kas 27. decembrī izskanēja beigās Rīgas Svētā Pētera baznīcā, savu pirmatskaņojumu 2000. gadā piedzīvojusi tieši Rīgā.

"Man šķiet, ka manu mūziku nav ļoti grūti iemācīties, tā ir diezgan labskanīga," smaida komponists, kurš beidzamajā laikā kormūzikai pievērsies retāk, jo šobrīd saņēmis ļoti daudz pasūtījumu no Japānas. Jaunākie darbi – Japāņu mesa un klavierkoncerts kreisajai rokai, kas ir viens no pēdējiem skaņdarbiem: tas rakstīts japāņu mūziķim, kuram labā roka ir paralizēta.

"Japānā esmu bijis tikai vienu reizi – tur tikos ar japāņu kosmonautu, kurš vēlējās manu skaņdarbu "Gloria Patria" aizvest orbītā," atklāj komponists, kurš Saules sistēmas planētu kustībai un to padziļinātai pētniecībai pievērsies kopš 1988. gada.

Sisasks no visas sirds aizraujas gan ar astronomiju, gan matemātiku. Savā dzīvē viņš uzrakstījis 163 opusus, šobrīd procesā ir simfonija, un 85% viņa skaņdarbu pamatā ir astronomija. Visi darbi balstās uz zinātnisku pieeju un pētījumiem – tas nav tikai tēlainības elements.

Sisasks aprēķinājis visa kosmosa muzikālo harmoniju, un, pamatojoties uz šīm skaņām, arī visi viņa skaņdarbi balstās tieši uz tām.

Vairāk šeit!