Šogad Eiroradio Ziemassvētku dienas ietvaros ar Latviju saistīts arī koncerts, kas 9. decembrī ieskaņots Gaisburgas baznīcā Štutgartē (Vācija). Klausāmies SWR Vokalensemble jeb Dienvidrietumvācijas Radio vokālā ansambļa sniegumu latviešu diriģentes KRISTAS AUDERES vadībā!

Inta Pīrāga: Labrīt, Krista, kurā Eiropas vietā es ar tevi esmu šobrīd sazinājusies?

Labrīt, esmu savās mājās Nīderlandē, nu jau esmu atgriezusies no Vācijas.

Redz, kā sanāk: izrādās, ka tavu vārdu ar godu un lepnumu nes ne tikai Latvija, bet arī vācieši: Dienvidrietumvācijas radio Štutgartē, veidojot savu Ziemassvētku koncertu, bez tevis nevarēja iztikt. Kad tu saņēmi šādu uzaicinājumu?

Uzaicinājumu saņēmu pirms gada. Šī kora mākslinieciskais vadītājs ir mans labs kolēģis un arī inspirācijas avots – viņš mani uzaicināja šo koncertu vadīt. Runājot par programmu, varētu šķist, ka tā bija mana iecere, bet, godīgi sakot, to veidojām kopā ar kora diriģenti un viņa īstenībā bija tā, kas šoreiz mani vilināja vēl vairāk izvēlēties Baltijas valstu komponistu mūziku. Protams, ka nestrīdējos pretī nevienu brīdi! (smejas)

Tāds neparasts akcents – pa vidu ievijies arī Morisa Ravela skaņdarbs "Zvanu ieleja" no klavieru cikla "Attēli" Clytus Gottwald kora pārlikumā.

Jā, tieši tā – šo darbu koris bieži dziedājis jau iepriekš. Koncerta pirmajā daļā tā skaisti sabalsojas ar Arvo Perta "Tintinnabuli" un zvanu skaņām Debisī mūzikā. Mēģinājām radīt tādu kā kolāžu, nedziedot tikai mesu, bet gan Ziemassvētku noskaņu ietērpjot arī citās krāsās.

Ar cik lielu sastāvu tev nācās strādāt?

Manuprāt, bija 24 vai 26 mūziķi. Kamerkora sastāvs.

Koncerta ieraksts Štutgartes Gaisburgas baznīcā noticis 9. decembrī: kālab tas nevarēja notikt tieši Eiroradio Ziemassvētku dienā?

Tāpēc, ka 17. decembrī man bija ieplānots jau cits koncerts... Tāpēc tas tā ir. SWR vokālais ansamblis vēlējās, lai palieku vēl uz divām nedēļām un turpinu visu šo Ziemassvētku tūri, bet mēģinu sevi sadalīt visās valstīs – lai būtu gan mājās, gan kaut kur citur. Tāpēc Latvijā šo koncertu esat saņēmuši ierakstā. 

Vienīgais, ko gribu piebilst – diemžēl mums bija jāatsakās no Gundegas Šmites skaņdarba atskaņojuma, jo pēdējā brīdī četri cilvēki, kuri šo skaņdarbu bija iestudējuši, saslima… Līdz ar to bijām spiesti to izņemt no programmas.

Par to mums jāatvainojas. Jau atvainojos komponistei pašai personīgi, bet dažādi vīrusi un slimošana decembrī diemžēl atstājusi iespaidu arī uz profesionālo darbību. Bet ceru, ka nākamgad šo darbu varēsim ieskaņot.

Kāda gaisotne valda Gaisburgas baznīcā? 

Koris šeit uzstājas diezgan regulāri – te notiek visi Ziemassvētku koncerti. Tā nu ir tāda izveidojusies koncertu sērija: jau diezgan daudzus gadus atrodami koncertieraksti tieši no šīs baznīcas.

Baznīca nav liela, tajā satilpst mazliet vairāk nekā 200 cilvēku, arī šoreiz viss bija izpārdots, visa baznīca – Ziemassvētku rotās, bija eglītes un svecītes. Arī man priekšā zemē bija daudz sveču liesmu, bija kameras, visi bija saposušies un priecīgi. Tiešām – bija tāds liels Ziemassvētku miers baznīcā.

Zinu, ka šis tev ir ļoti aizņemts laiks... (..) 

Priecājos, ka priekšā vairs tikai viens liels projekts: būs trīs koncerti kopā ar profesionālo kori Cappella Amsterdam un Nīderlandes filharmonisko kamerorķestri – atskaņosim Hendeļa Mesijas izvilkumus, Vona-Viljamsa skaņdarbus un a cappella darbus. Tos atskaņosim trijās dažādās pilsētās, un 19. decembrī sniegsim divus koncertus pilnībā izpārdotajā "Concertgebouw": man pašai tas būs pirmais uznāciens šajā koncertzālē pie orķestra pults. Tā kā šie tiešām ir lieli svētki, noslēdzot šo gadu!

Kāda izskatās tava brīvdiena – ja tāda gadās?

Brīvdiena izpaužas tā, ka visu dienu esmu kopā ar savu ģimeni – vīru un mazo bērnu. Ēdam kopā brokastis, pusdienas un vakariņas, braucam ar riteni uz kādu kafejnīcu vai Ziemassvētku tirdziņu. Tīru drēbes, mazgāju traukus, kārtoju māju, taisu ēst. Tā man tiešām ir svētku diena – ja varu pievērsties parastiem mājas darbiem.

Patiesi, nevaru sagaidīt, kad varēšu sapost māju īpaši svētkiem! (smejas) 

Paldies, Krista! Lai svētīgs darbs līdz un arī pēc Ziemassvētkiem, un lai izdodas atvēlēt laiku ģimenei, arī mieram un atpūtai!

Paldies! Arī visiem Latvijā novēlu tieši to pašu – darbīgus pirmssvētkus, un tad – mierīgu gada iesākumu...