Turpinās XVI Starptautiskie meistarkursi Siguldā un īpašs notikums šodien pulksten 13 notiks Siguldas evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Tas būs garīgās mūzikas koncerts, kas veltīts pianistes, ērģelnieces, diriģentes un Latviskā mantojuma fonda dibinātājas Bostonā INGRĪDAS GUTBERGAS (1930-2024) piemiņai.

Daudziem viņas vārds saistās tieši ar meistarkursiem, kurus viņa ilgus gadus vadīja kopā ar komponisti Daci Aperāni, 2006. gadā par nopelniem Latvijas valsts labā saņemot Triju Zvaigžņu ordeni. 

2024. gada 21. septembrī viņa devās mūžībā un šovasar šie ir pirmie svētki bez viņas, jo arī tad, kad vairs nevarēja būt klāt, sirdī un domās Ingrīda bija šeit.

Koncerta rītā par Ingrīdas veikumu un gaidāmo koncertu plašāk stāsta ērģelniece Vita Kalnciema, piemiņas koncerta dalībnieces - komponiste un ērģelniece Renāte Stivriņa un dziedātāja Inga Šļubovska-Kancēviča. Bet vispirms, lai atgādinātu par Ingrīdas Gutbergas dzīvi un veikumu, piedāvājam fragmentu no Māras Šubas sarunas ar Ingrīdu 2004. gadā...

"Ingrīda Gutberga bija ārkārtīgi spilgta personība... Es viņu gan ļoti reti satiku, jo kontinenti jau mūs šķīra, bet es ar viņu iepazinos tad, kad tiku aicināta spēlēt Amerikas ērģeļu dienās," atceras ērģelniece Vita Kalnciema. "Esmu kādas trīs reizes bijusi pāri okeānam, un viņa jau tad izcēlās ar savām milzīgajām organizatoriskajām dotībām. Protams, viņai bija gan spilgtas pianistes, gan ērģelnieces, gan diriģentes izglītība, ko viņa bija ieguvusi Austrijā kopā ar savu māsu, bet izglītība vēl neko nedod – jābūt arī tādām personiskajām īpašībām, kas visus spēj vienot un organizēt. Un to viņa darīja. Viņa bija Latviešu ērģelnieku ģildes priekšsēdētāja Amerikā. Tā kā es arī biju Latvijā līdzīgā organizācijā, mēs kopīgi daudz par ko runājām, kad biju Amerikā; tiku pat ievēlēta par Amerikas Ērģelnieku ģildes goda biedri.

Satiekoties ar Ingrīdu, vienmēr jutu, ka viņā ir daudz degsmes – arī pat jau gluži cienījamos gados: neskaitāmās nometnes, ko viņa kopā ar Daci Aperāni rīkoja – tas ir neaptverami! Viņas enerģija un prasme uzrunāt cilvēkus, prasme skaisti pateikt visu to, ko viņa savā dzīvē ir gan darījusi, gan vēl vēlas paveikt, bija apbrīnojama.

Protams, mums viņas aiziešana ir zaudējums, bet tāds ir Dieva plāns, ka mums kādā brīdī ir jāaiziet, un tad nu mēs varam kopsavilkt, ko katrs no mums ir paveicis savas dzīves laikā. 

Tas, kas mani ļoti pārsteidza: mēs, ērģelnieki Eiropā, bieži vien spēlējam pēc notīm, jo tas saistīts ar vēsturiskiem instrumentiem, kuriem nav tik daudz palīgierīču, lai varētu ātri visu pārslēgt.

Bet vienās no Ērģeļu dienām Ingrīda Gutberga, būdama jau ļoti cienījamos gados, visu atskaņoja no galvas, kas mums likās ļoti apsveicami un cienījami.

Protams, tas saistīts ar modernajiem instrumentiem, kādi ir Amerikā kā jaunā valstī: tie ir ļoti modernizēti jau no pašiem sākumiem – instrumenti ir tik parocīgi un "pakājīgi" uzbūvēti, ka visas pārslēgšanas ērģelnieks pats ļoti labi izdarīt, un tad atliek tikai spēlēt no galvas, un tā tas arī Amerikā pārsvarā notiek.

Ingrīda daudz darīja arī latviešu komponistu ērģeļmūzikas popularizēšanā, atskaņojot ne tikai Pētera Vaska un citu Latvijas autoru darbus, bet arī ārzemēs dzīvojošu latviešu komponistu darbus. Mēs nevarētu nemaz uzskaitīt visus!

Viņas personība, dedzība un enerģija, viņas prāta spējas un organizatoriskais talants – tas viss bijis vienkārši fantastisks."

"20. jūlija koncerta idejas autore ir komponiste Dace Aperāne, kura uzaicināja arī mani piedalīties šajā atmiņu pasākumā, un liels paldies viņai par to," stāsta komponiste, ērģelniece un koncerta īpašā viešņa Renāte Stivriņa un turpina: "Ingrīda Gutberga bija ārkārtīgi unikāla personība – pianiste, ērģelniece, diriģente, mūzikas pedagoģe. Dibinājusi Latviskā mantojuma fondu, kura galvenais uzdevums bija audzināt cittautu publiku par latviešiem un Latviju.

Koncertējot Ingrīda vienmēr atgādināja klausītājiem, ka nāk no Latvijas. Viņa ir teikusi: "Latviešu tauta ir ārkārtīgi stipra."."

20. jūlija koncertā piedalīsies gan meistarklašu vadītājas Inga Šļubovska-Kancēviča un Antra Jankava, pie klavierēm būs Ieva Šmite un Jūliuss Šafers, dzirdēsim meistarkursu sieviešu kori Lauras Leontjevas vadībā, bet pie ērģelēm būs Renāte Stivriņa. Piedalīsies arī meistarklašu dalībnieki Patrīcija Ieva Ose, Izabella Rubule, Elza Siliņa, Marta Elīza Rudzīte, Enija Vaska, Ance Anna Moroza un Aija Karlsone-Arklone. 

Programmā – gan ārzemju komponisti (Georgs  Frīdrihs Hendelis, Johans Sebastiāns Bahs Antonio Vivaldi, Volfgangs Amadejs Mocarts), gan arī latvieši (Jānis Mediņš, Jānis Lūsēns, Jānis Kalniņš, Dace Aperāne, Bruno Skulte un Renāte Stivriņa).

"Enerģisko Ingrīdas kundzi pati iepazinu Starptautiskajos jauno mūziķu meistarkursos, kurus viņa vairākus gadus vadīja kopā ar komponisti Daci Aperāni, 2006. gadā par nopelniem saņemot Triju Zvaigžņu ordeni," turpina Renāte Stivriņa. "Aktīvi piedalījusies divos man kā ērģelniecei ārkārtīgi svarīgos notikumos: pirmais bija 1980. gadā, kad radās pirmās Ērģeļu dienas Amerikā, konkrēti Bostonā, un otrais notikums ir 1985. gadā Latviešu ērģelnieku ģildes dibināšana Amerikā. Kādēļ tas ir svarīgi? Tādēļ, ka toreiz tapa milzum daudz jaunas mūzikas. Sakarā ar festivālu un ģildes tapšanu tika pasūtīts daudz jaunas mūzikas komponistiem – gan latviešiem trimdā, gan Latvijā, un tā tapa daudz, daudz jaunu ērģeļmūzikas opusu, tika papildināts repertuārs.

Es pati šim koncertam izvēlējos īpašu ērgļmūzikas programmu: skanēs Gdaņskā dzimušā Jana Jancas "Intrada" un "Sortī" no cikla "Intrada, Elēģija un Sortī"; izskanēs arī Daces Aperānes poētiskais ērģeļu opuss "Noriet saule vakarā" no cikla "Latviešu tautas dziesmu svīta", kas būs Latvijas pirmatskaņojums, un

klausītāji dzirdēs arī manu jauno ērģeļu opusu "Pangue lingua", kas ir veltījums Gutbergas kundzes piemiņai – tas būs pasaules pirmatskaņojums."

"Mūsu ceļi ar profesori Ingrīdu Gutbergu krustojās Starptautiskajos jauno mūziķu meistarkursos Ogrē. Viņa bija meistarkursu direktore," stāsta dziedātāja, meistarkursu pasniedzēja Inga Šļubovska-Kancēviča. "Atceros viņu kā enerģisku, pozitīvu un labestīgu personību. Viņa bija izcila organizatore un vadītāja. Ingrīdai Gutbergai piemita šarms, jauks smaids un humora dzirksts."