No 7. līdz 9. jūlijam Daugavgrīvas cietoksnī jau otro reizi risināsies festivāls "Komēta".

"Mūsu festivāla virsmērķis - pulcēt, veidot un savstarpēji iepazīstināt domājošu sabiedrību. Jo kaut kā mūsu valstī tā pasivitāte jāizskauž, un festivāla pieredze varētu būt viens no līdzekļiem. Tāda maza, utopiska, ideāla sabiedrība trijās dienās, kura ar savām idejām vēlāk "inficē" (Oresta Silabrieža termins!) arī pārējos ārpus Daugavgrīvas cietokšņa," saka viens no festivāla "Komēta" rīkotājiem Dāvis Kaņepe.

Kā Daugavgrīvas cietoksnim klājas šobrīd? "Kādu laiku tas bija nokļuvis nepatīkamu apsaimniekotāju rokās; Bolderājas aktīvisti redzēja, kā tas tika demolēts, izzagts, metāli vesti projām, un 2014. gadā ar tiesas spriedumu šim apsaimniekotājam izdevās to atņemt, un nu Daugavgrīvas cietoksnim sācies zelta periods... Tie 25 gadi, kopš cietoksnis ir brīvs no civilizācijas, armijas, apmeklētājiem, tas pāvērties par hibrīdkultūras pieminekli - to pārņēmusi daba, putni čivina, ir gulbju pāris, dzērves, meža tulpes. Pērn satikāmies ar Bolderājas grupu, un nu cietoksis mūs ir ievilcis, mēs esam tā varā," pasmaida Dāvis.

"Mums gan ļoti sāp, ka 250 kvadrātmetru plašajai zālei ar sešmetrīgajiem griestiem, kurā varētu rīkot koncertus, no sienām izzāģētas lielās metāla konstrukcijas un tāpēc iebrucis jumts, ka simtgadīgajā grīdā izzāģētas tranšejas, un... Nu, jā - cara laika ķieģeļu cena gabalā svārstās ap 15-20 eiro... Viss ir atjaunojams, bet jāveic ļoti liela izpētes darbība. Cietokšņa teritorijā nedrīkst rakt dziļāk par 60 cm, tas viss ir vēsturiskais piemineklis, taču zinām, ka pusmetru dziļāk atrodas 18./19. gs. centrālais bruģētais laukums..."

Vai festivāls "Komēta" aizņem visu cietokšņa teritoriju? "Jā gan, dienā visi pastaigājas, sarunājas, un telšu pilsētiņa nav strikti ierobežota, tāpēc katrs var atrast sevi tīkamu vietu, kur nakšņot. Pagājušā gada pieredze liecina, ka problēmu nebija, veidojās tādi mazi ciematiņi, kas bija ļoti burvīgi."

Dāvis Kņepe arī atklāj festivāla idejas rašanos: "Strādājot Kaņepes kultūras centrā, jau sen mums bija doma, ka vajag festivālu, taču īsti nevarējam izšķirties, kur to rīkot. Kad pirmoreiz ar KKC direktori Lieni Jurgelāni aizbraucām uz cietoksni un satikāmies ar Bolderājas grupu, viss bija skaidrs. Lai gan esmu diezgan maniakāls veco un pamesto māju apskatnieks, šo vietu kaut kā biju palaidis garām."

Vaicāts par festivāla "Komēta" būtību, Dāvis uzsver: "Ļaut sev ieraudzīt neredzamo, nepamanāmo, ikdienā aizmirsto vai garām paieto... Šai sakarībā mums ir arī doma par "telefonu bibliotēku", jo ļoti negribētos koncertu laikā redzēt paceltus pussimt mirgojošus telefonus - es vienmēr domāju, kur paliek tie neskaitāmie video, vai patiešām ļaudis tos pēc tam skatās?!"

Vairāk par festivāla "Komēta" programmu šeit: festivalskometa.lv

Sarunas atšifrējums: Ieviņa Ancena