12. oktobrī sākušās, līdz pat decembra beigām Cīrihē turpināsies Baltijas kultūras dienas.

"Klasikā" skan reportāža no kormūzikas koncerta Terra Choralis, kas notika 15. novembrī Cīrihes Tonhalle un kurā piedalījās Valsts akadēmiskais koris "Latvija", Cīrihes Sing-Akademie, Cīrihes latviešu koris "Balts" un vairāki instrumentālisti.

Skan klausītāju atsauksmes, gan arī diriģentu un komponistu sajūtas - viņu vidū gan Fortunats Frēlihs un Florians Helgats, gan arī Šveicē dzīvojošā komponiste Anita Mieze un diriģente Lāsma Kuplā, gan Latvijā dzīvojošais Jēkabs Jančevskis, kurš bija klāt sava jaundarba Sleep pasaules pirmatskaņojumā. Uzklausām arī sarunu ar šī koncertcikla un bagātīgās kultūras programmas idejas autoru un galveno organizatoru Uldi Mākuli.

***

Jau aizvadītajā gadā par godu Latvijas simtgadei un Šveices Konfederācijas 170. gadadienai Cīrihē mītošajam latvietim Uldim Mākulim uz vienas skatuves prestižajā Cīrihes Tonhalle izdevās sapulcināt vairāk nekā 200 dziedātāju gan no Latvijas un Šveices, gan arī latviešu diasporas korus no Parīzes, Minhenes, Oslo, Hāgas un Vīnes, jo 2018. gads taču bija Dziesmusvētku gads.

Šogad Ulda vēriens ir vēl plašāks: sākušās 12. oktobrī, līdz pat decembra beigām Cīrihē notiks tā dēvētās Baltijas kultūras dienas Terra Baltica, kur līdzās koncertiem ir arī literārie lasījumi, izstāde, filmu programma, meistarklases, kulinārijas kursi...

Tomēr šķiet, ka 15. novembra koncerts trīs stundu garumā bija iecerēts un izvērtās kā ļoti būtiska šīs kultūras programmas kulminācija, piesaistot arī profesionālos spēkus: no Latvijas tas bija Valsts akadēmiskais koris “Latvija” Māra Sirmā vadībā, no Šveices – Zürcher Sing-Akademie Floriana Helgata vadībā, tāpat tika iesaistīti arī virkne profesionālu instrumentālistu, kuru vidū – arī Agnese Egliņa, Vineta Sareika Jānis Bombizo-Fedotovs un Mārcis Kuplais. Uz atsevišķām kopkora dziesmām koncerta noslēgumā pievienojās arī Cīrihes latviešu koris “Balts” ar diriģenti Lāsmu Kuplo.

Līdzās latviešu autoriem Jurim Karlsonam, Pēterim Vaskam, Ērikam Ešenvaldam un Jēkabam Jančevskim skanēja arī igauņu un lietuviešu laikmetīgā mūzika – Arvo Perts, Veljo Tormiss un Vaclovs Augustins, kas koncertā tikavēl papildināta arī ar Šveicē dzīvojošo komponistu Burharda Kinclera, Helēnas Vinkelmanes, Kurta Vidorska un Anitas Miezes darbiem. Tāpat bija padomāts arī par jaundarbu pirmatskaņojumiem, kuri šim vakaram piešķīra īpašu svaru, pašiem autoriem klātesot gan mēģinājumos, gan koncertā.

Var teikt, ka Cīrihes Tonhalle, kas savas vēsturiskās ēkas restaurācijas laikā vismaz līdz 2020. gadam pārcēlusies uz industriālu rajonu un iekārtota fabrikas MAAG telpās, no ārpuses nebūt neatgādina pievilcīgu koncervietu. Bet viss izrādās citādi, nonākot koncertzāles iekštelpās, kur kokā darinātais interjers, omulīgais 1200 klausītājiem paredzētais iekārtojums un labā akustika pārpārēm apliecina tās piemērotību dažādiem mūzikas projektiem. Šī šobrīd ir arī Tonhalle orķestra mājvieta. (Starp citu, kolektīva mākslinieciskais vadītājs ir igaunis Pāvo Jervi!) Te regulāri notiek simfoniskās mūzikas koncerti, un te itin regulāri uz vokālinstrumentālo darbu atskaņojumiem pievienojas arī Cīrihes Sing-Akademie.

Kā izrādās, a cappella kormūzikai šī zāle arī ir ļoti piemērota, un

15. novembra klausītāju pārpildītais koncerts pierādīja, ka Cīrihē par publikas trūkumu un uzmanību nav iemesla žēloties.

Ik pa brīdim dzirdēju arī latviešu valodu, taču lielākoties skanēja vācu valoda jeb – kā saka paši vietējie – hochdeutsh. Visi uzrunātie bija apmierināti ar vakaru un uzskatīja, ka koncerts ir izdevies.

Klausītāju pulkā arī Fortunats Frēlihs (Fortunat Frölich) – šveiciešu komponists un projektu kora choR ineR kultuR diriģents, kurš pērn piedalījies gan Terra Choralis koncertā tepat Tonhalle, gan pabijis arī Rīgā…

15. novembra koncerta klausītāju vidū Cīrihes Tonhalle bija sanākuši arī diezgan daudz latviešu mūziķu, kuru ikdiena un darbs šobrīd saistīts ar Šveici. Piemēram, čelliste Gunta Ābele un komponiste Anita Mieze no Bāzeles, kā arī Šveicē dzīvojošais baritons Andrejs Krutojs.

Pēc koncerta tiekamies ar Florianu Helgatu, kurš ar Zurcher Sing-Akademie kā galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs saistīts kopš 2017./2018. gada sezonas. Pirms tam strādājis Minhenē ar kori Via Nova, sešus gadus vadījis arī Dānijas Radio kori.

Visbeidzot, saruna ar komponistu Jēkabu Jančevski, kurš 15. novembra vakarā Cīrihes Tonhalle varēja justies patiesi priviliģēts, jo ar viņa komponēto When izskanēja koncerta pirmā daļa, bet ar Terra Choralis pasūtījuma darba Sleep pirmatskaņojumu Māra Sirmā vadībā izskanēja koncerta 2. daļa, pēc kuras sekoja vēl tikai piedevas.

Pats Jēkabs piedalījās arī mēģinājumā, vēl dodot norādes no savas puses gan abiem profesionālajiem koriem, gan arī instrumentālajai grupai sešu cilvēku sastāvā – pie klavierēm bija Agnese Egliņa, sitaminstrumentus spēlēja Jānis Bombizo-Fedotovs, altu – Jana Ozoliņa, čellu – Mārcis Kuplais, saksofonu – Paulīna Pitenko, bet klarneti – Tomass Bika no Grieķijas.

Sirsnīgs paldies Uldim Mākulim un arī VAK “Latvija” direktoram Mārim Ošlejam par iespēju nokļūt Šveicē un baudīt šo koncertu Cīrihes Tonhalle!