Latvijas Radio un Eiropas raidorganizāciju apvienība (EBU) rīko unikālu notikumu Latvijas mūzikas dzīvē - tikai ar diviem koncertiem Latvijā uzstāsies Eiroradio džeza orķestris (Euroradio Jazz Orchestra), kas ik gadu tiek īpaši veidots, apvienojot talantīgākos džeza mūziķus no EBU dalībvalstīm, kuri vēl nav sasnieguši 30 gadu vecumu.

Šajā orķestrī spēlējuši tādi Latvijas mākslinieki kā trompetists Konstantīns Jemeļjanovs, trombonists Rūdolfs Kulbergs, basa meistars Staņislavs Judins un  2005. gadā arī trombonists Intars Busulis.

Kopš projekta uzsākšanas 1965. gadā šī būs pirmā reize, kad Eiroradio džeza orķestris uzstājas Latvijā. Mūsu valsts džeza cienītājiem būs iespēja baudīt divus Eiroradio džeza orķestra koncertus: 9. novembrī Dzintaru koncertzālē un 10. novembrī koncertzālē "Cēsis".

Latvijas Radio, būdams pasākuma rīkotājs, nodrošinās tiešraides un ieraksta pārraidīšanas iespēju EBU dalībvalstīm. Īpašo Baltijas valstu simtgadei veltīto koncertu dzirdēs miljoniem radio klausītāju visā pasaulē. Latvijas Radio 3 "Klasika" klausītāji to varēs dzirdēt 17. novembrī.

"Šis ir unikāls, tradīcijām bagāts projekts, kas, būdams centrālā Eiropas džeza mūziķu kalve, ik gadu vienā orķestrī pulcē kopā vairāku pasaules valstu talantus, sniedzot klausītājiem patiesu mūzikas baudījumu," atzīmē projekta rīkotājs, Latvijas Radio džeza producents un Skaņu ierakstu daļas vadītājs Māris Briežkalns. "Mūziķiem tā nenoliedzami ir lieliska iespēja parādīt sevi starptautiskā līmenī, rast jaunus kontaktus, sadarbības iespējas. Tā ir arī augsne jauniem muzikāliem projektiem, bet Latvijai - pasaulei reprezentēt savas valsts talantus. Šogad orķestris pirmo reizi satiksies Latvijā, lai iestudētu īpašu Baltijas valstu simtgadei veltītu programmu. Paralēli koncerta mēģinājumiem notiks EBU Jazz producentu tikšanās, kas ir iespēja pieredzes apmaiņai un jauniem sadarbības projektiem."

Džeza producentiem no EBU dalībvalstīm ir iespēja nominēt vienu daudzsološu mūziķi, kurš vēl nav sasniedzis 30 gadu vecumu.

Pēc uzvaras konkursā Jazz Stage 2004, 2005. gadā Eiroradio džeza orķestrī spēlēja trombona virtuozs un lieliskās balss īpašnieks Intars Busulis.

Busulis šo laiku atceras kā vienu no lielajām izaugsmes iespējām karjerā: "Man tas bija liels izaicinājums! Tiecoties līdzi lielajiem meistariem, kuri spēlēja orķestrī, augu arī pats, sasniedzu ļoti labu līmeni. Tā bija neatsverama pieredzes apmaiņa un iespēja redzēt, ko džeza jomā dara jaunieši citur pasaulē."

Kopumā orķestris tolaik kopā pavadījis četras nedēļas - gan mēģinājumos, gan koncertos mūziķi pabijuši 19 valstīs.

"Spēlēšana orķestrī mācīja disciplīnu, precizitāti un cieņu pret kolēģiem, jo bija viens noteikums, kuru nedrīkstēja pārkāpt - be on time jeb "esi laikā", lai nevienam nav jāgaida un var sākt darbu," atceras Busulis.

Viņš pasmaida, ka orķestrī kolēģi uzzinājuši, ka laiku pa laikam viņš arī uzdziedot. "Man bija dota iespēja improvizēt arī vokāli – zāles bija milzīgas un piepildītas, tas bija iespaidīgi," stāsta Intars.

Šī gada koncerti veltīti Baltijas valstu simtgadei. Programmas autori – trīs Baltijas valstu komponisti: Kārlis Vanags (Latvija), Kirke Karja (Igaunija) un Daiņus Pulausks (Lietuva). Pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos īpaši šim koncertam komponētā kompozīcija Baltic Vibes, kuru radījušu visu trīs valstu komponisti.