Laimīgu Jauno gadu un daudz laimes dzimšanas dienā! Jā gan, tieši 1. janvāris pavisam oficiāli ir Latvijas Radio 3 "Klasika" dzimšanas diena, un 2023. gada 1. janvārī "Klasika" atzīmē jau 27. gadskārtu.

Un tā jau ir tradīcija, ka 1. janvārī "Klasikas" direktore Gunda Vaivode, rezumējot iepriekšējā gada bilanci, kopā ar kolēģiem "uztaktē" jauno gadu. Šoreiz "Klasikas" direktore studijā aicinājusi gan Latvijas Radio 3 galveno redaktori Ingu Saksoni, gan jauno Latvijas Radio valdes locekli satura un programmu attīstības jautājumos Ievu Aili.

"Mums šī ir laba tradīcija – satikties pirms "Vīnes filharmoniķu" Jaungada koncerta tiešraides, lai ieskicētu to, kas programmā būs jauns, atjaunināts vai īpaši nozīmīgs. Bet, atskatoties uz iepriekšējo gadu, gribas pateikt paldies un samīļot visus klasiķus, jo gads, kaut arī bijis grūts, akumulējis tik daudz vērtīga satura," atzīmē Gunda Vaivode.

"Īpašs prieks par gada otro pusi, kad izdevās uzzināt, ko jaunu mūzikas zinātnē dara mūzikas pētnieki raidījumā "Latvijas mūzika uz viļņa": vēl viens noslēdzošais raidījums 4. janvāra vakarā vēl priekšā – tad uzzināsim, kādus pētījumus šo pārraižu gatavošanas procesā veikusi visu šo raidījumu veidotāja Ināra Jakubone," uzsver LR3 galvenā redaktore Inga Saksone.

Runājot par to, kas bijis un tiks arī turpināts, galvenā redaktore neslēpj gandarījumu par to, ka intensīvāks kļuvis aktuālo interviju īpatsvars: "Sarunu jomā esam kļuvuši intensīvāki: gan raidijumā "Pārmijas", gan "Pa ceļam ar Klasiku", gan arī "Rīta regtaimā" - tās visas ir aktuālas un neatliekamas sarunas par daudzajiem kultūrnotikumiem. Īpašs prieks ir par "Vai zini?" sižetiem, kas skan ik darbdienas rītu: autoru pulkā ir personības no dažādām jomām - ne tikai tām, kas saistītas ar kultūru, un lietas, par kurām viņi stāsta, visai bieži ir izmantojamas vai novērojamas ikdienā. Prieks arī par "Piccolo", kurš pagājušajā gadā jau vairākkārt ir devies ārpus Rīgas: jau zinām, ka šajā gadā pirmie raidījumi dosies uz Liepāju. Šobrīd tiek saskaņoti ierakstu laiki."

Gunda Vaivode arī atzīmē, ka jauns izaicinājums jaunajiem mūziķiem būs konkurss, ko "Klasika" realizēs pirmā pusgada izskaņā - tas būs kompozīciju konkurss bērniem un jauniešiem līdz 15 gadu vecumam.

"Ceram, ka finanšu situācija izrādīsies labvēlīga, lai turpinātu pirmdienas viesu vakarus, kas divus mēnešus "Klasikā" jau skanējuši un patīk gan klausītājiem, gan mums pašiem," atzīmē Inga Saksone. "Pirmdienas vakara viesi - tās ir interesantas personības, kas saistītas gan ar mūziku, gan citām jomām, kuras piedāvā klausīties viņu izvēlētos skaņdarbus pilnā apjomā, nevis mazus fragmentus, kā mēs to iekļaujam stundu garos raidījumos. Un ļoti interesanti ir dzirdēt gan mūziķu, gan arī citu jomu pārstāvju sajūtas un pārdomas par mūziku."

Tāpat "Klasikas" programmas veidotājām lielu gandarījumu sagādā raidījumi, kas ir par citu mākslu jomām - par dizainu, folkloru, grāmatām, kino. "Un šeit tiešām varens paldies Valsts Kultūrkapitāla fondam, bez kura atbalsta šie raidījumi "Klasikas" viļņos neskanētu," atzīmē Saksone.

Šogad turpināsies arī raidījums par teātri: "Šņorbēniņu" veidotāja Ieva Struka gada pirmajā pusē uz sarunām aicinās režisorus.

"Plāni ir viena lieta, bet mēs, protams, nevaram paredzēt visu, kas skanēs "Klasikā", jo ikdienas ritējumā jaunas idejas rodas gan mums pašiem, gan arī mūsu klausītājiem. Divi spilgti piemēri: viens bija raidījums "Meksikas leksika", kura ideja nāca no latviešu džeza mūziķa Rūdolfa Dankfelda, bet otrs piedāvājums nāca no "Aspazijas mājas" - vēlme iedzīvināt Aspazijas aizmirsto un nejauši uzieto dzejoli "Ziemsvētki" mūzikā. Arī tā bija ļoti jauka ideja, ko mums kopīgi izdevās realizēt," atzīmē Gunda Vaivode.

Raidījums pilnā apjomā teksta formātā pieejams portālā lsm.lv.