12. jūlijā Mežaparka Lielajā estrādē ar krāšņu noslēguma koncertu izskanēja XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. "Klasikas" studijā svētdienas rītā viesojās Jānis Erenštreits - šo svētku Goda virsdiriģents, kura vadībā kopkoris dziedāja mūsu valsts himnu - Baumaņu Kārļa komponēto dziesmu "Dievs, svētī Latviju".

Jāņa Erenštreita darbība saistīta ar nozīmīgu devumu Latvijas kultūrizglītībā – zēnu kora kustības veidošanu Latvijā, zēnu kora dziedāšanas tradīciju kopšanu un uzturēšanu, visbeidzot – arī jauna izglītības modeļa – Rīgas Doma kora skolas (1994) – izveidošanu Latvijā. Bet viņš pats vismaz pusei Latvijas muzikālo vīriešu kļuvis par vīrišķības etalonu… Vairāk nekā ceturtdaļgadsimta garumā Jānis bijis Rīgas Doma zēnu kora (līdz 1994. gadam – Emīla Dārziņa speciālās mūzikas vidusskolas zēnu koris) diriģents, kurš par dziedošajiem puikām reiz teicis tā: "Zēns iemieso sevī kaķa ziņkārību, oratora plaušas, tērauda cilpas lokanību, zobenrijēja kuņģi, kabatas izmēra atombumbas enerģiju, vijolītes kautrīgumu."

Gitas Lanceres iztaujāts, Jānis Erenštreits dalās pārdomās gan par skolotāja lomu cilvēkbērna dzīvē un mūzikas nozīmi personības tapšanā, gan kordziedāšanu Latvijas novados un Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, gan atceras savu ceļu uz mūziku un kora būšanām - nudien, aizraujošu nianšu te netrūkst!

Runājot par XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, diriģents atklāj: "Man bija iespēja pabūt visos Latvijas novados, lai noklausītot korus, kas tiek virzīti uz Dziesmu svētkiem. Tos klausoties, uzlabojās garastāvoklis - nudien, piedzīvoju skaistus mirkļus!"

Diriģents arī uzsver, ka īpaši nopietns lielo dziesmu svētku sagatavošanas centrs ir Jelgava, tomēr nekādā gadījumā nevēlas noniecināt arī citus novadus: katrā ir spēcīgi kori ar savu individuālu seju. "To, ko katra pašvaldība un skolotāji paveikuši, vērtēju kā sirdsdarbu, mīlestības darbu, jo apstākļi, kādos dažkārt nākas gatavot korus, ir ļoti neiepriecinoši... (..) Dziedāšana latviešiem kopš laika gala bijusi varens dzinulis. Laikā, kad pieejami citi vilinājumi, atcerēsimies, ka cilvēkam bez galvas un prāta vēl ir sirds un dvēsele: šis dārziņš pagaidām bieži paliek nesakopts."