Māras Šubas veidota reportāža par 51. Starptautisko jauno mūziķu ierakstu konkursu Concertino Praga 2017 un laureātu koncertiem Prāgā un Dienvidbohēmijā. Laureātu vidū - Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas II kursa audzēkne (ped. Jānis Bērtiņš), kura izcīnīja 2. vietu klarnešu grupā.

Šogad konkurss bija veltīts flautas, obojas, klarnetes, trompetes un fagota spēles censoņiem līdz 18 gadu vecumam, un laureātu vidū ir arī jaunie talanti no Ukrainas, Krievijas un Čehijas.

Konkursa absolūtā uzvarētāja ir flautiste Uļjana Živitskaja, kura Čehijas Radio jau ieskaņojusi savu pirmo soloalbumu.

"Biju izpētījusi konkursa nolikumu un aptuveni jau zināju, kas mani sagaidīs, taču nenojautu, ka tas viss būs divu nedēļu garumā. Izbaudīju daudz jauna un negaidīta," intervijā "Klasikai" atzīstas Alise.

"Pirmkārt, Prāgas Radio orķestris ir ļoti augsta līmeņa koncertvienība; mēģinājumi bija katru dienu - tas nebija viegli. Līdz šim arī nebiju strādājusi ar tik profesionālu orķestri un diriģentu, kurš mani ļoti atbalstīja. Visi kopā lieliski sapratāmies! Lai arī no sākuma bija grūti, gandarījums pēc koncerta bija tā vērts!"

Vaicāta, kāda ir sajūta, meklējot un atrodot savu balsi citu vidū, mūziķe stāsta: "Saklausīt savu un citas balsis nebija tik grūti cik noķert sajūtu, ka esi kopā ar orķestri. Ka neesi viens pats.

Nekad arī nebiju nedēļu pēc kārtas spēlējusi koncertos - domāju, ja to izturēšu, tas būs jauns solis."

Alise ceļā uz savu mērķu sasniegšanu allaž bijusi neatlaidīga. "Esmu no tiem, kuriem nekad nekas nav pietiekoši labi. Nekad man nešķiet, ka viss kārtībā. Vienmēr man vajag darīt labi un labāk par citiem. Apzinos, ka vēl jāiegulda ļoti daudz darba - jo vairāk mācos, jo saprotu, cik tas ir sarežģīti.

Reizēm šķiet - ārprāts, vai tiešām man tas jādara?! Bet tad, kad esmu nospēlējusi tā, ka pašai prieks un gandarījums, tā sajūta ir labāka par visu pārējo.

Tajos mirkļos saprotu - esmu īstajā vietā un gribu to darīt. Nav citu variantu."

No konkursa laureātu ieskaņojumiem izveidots un izdots Concertino Praga 2017 albums. Uļjanas priekšnesumā te dzirdama Pētera Vaska "Ainava ar putniem", bet Alise Gavare pārstāvēta ar Bohuslava Martinu Sonatīni. Turklāt Alisei konkursā piešķirta arī īpašā balva par labāko Martinu mūzikas atskaņojumu.

9. jūnijā Prāgas Municipalitātes Smetanas zālē skanēja konkursa Concertino Praga 2017 laureātu koncerts, kurā godalgoto vietu ieguvēji muzicēja kopā ar Čehijas Radio simfonisko orķestri Čunheja Ivasaki (Chunhei Iwasaki) vadībā. Koncertu atklāja klarnetiste Alise Gavare, atskaņojot Kārļa Marijas Vēbera Otrā klarnetes koncerta  finālu . Koncerta videoieraksts YouTube kanālā pieejams 3 mēnešus.