ASV dzīvojošā latviešu vijolniece Aija Rēķe savu debijas albumu Latvian Reflections izdevusi kā veltījumu nesen mūžībā aizgājušajam komponistam Jānim Porietim.

Amerikas ierakstu kompānija Spice Classics izdevusi jaunās un talantīgās latviešu vijolnieces debijas albumu, kurā līdzās izcilo latviešu klasiķu Jāņa Mediņa, Lūcijas Garūtas un Tālivalža Ķeniņa skaņdarbiem iekļauts arī pašas mūziķes komponētais darbs, kurā līdzās vijolei dzirdams viņas vokāls. Kopumā albumā iekļauti reti un iepriekš neierakstīti skaņdarbi, ieskaitot Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas pedagoga Andra Riekstiņa kompozīcija "Elēģija" vijolei un klavierēm.

Komponists Jānis Porietis savu pēdējo skaņdarbu "Rītausma" vijolei un flautai sarakstīja 2018. gadā, veltot to Aijas Rēķes Baltic Duo.

"Jānis Porietis mani iedvesmoja kā dvēselisks cilvēks, atbalstošs mentors un vispusēja personība," - tā albuma iznākšanas sakarā uzsver Aija.

"Mums bija patiess prieks strādāt kopā ar Rēķes kundzi un viņas kolēģiem, producējot šo 20. gadsimta latviešu klasiskās mūzikas albumu. Dzīvojot ASV, viņa ir neatlaidīga un drosmīga latviešu komponistu atbalstītāja un atpazīstamības veicinātāja, un mēs esam ļoti priecīgi iepazīstināt plašāku auditoriju ar šo nozīmīgo repertuāru un viņas tautas vēsturi," uzsver ierakstu kompānijas Spice Classics direktors Daniels Kurganovs (Daniel Kurganov).

Albuma ierakstā piedalījušies Aija Rēķe (vijole, vokāls), Agita Arista (flauta), Pjērs Nikolā Kolombats (Pierre-Nicolas Colombat, klavieres) un Konstantīns Finhauss (Constantine Finehouse, klavieres).

***

Aija Rēķe ir vijolniece, kamermūziķe un pedagoģe. Viņa ir absolvējusi Bostonas Universitāti (MM, 2015), ASV ar College of Fine Arts pilnu studiju stipendiju Danas Mazurkevičas vijoles klasē (Dāvida Oistraha audzēkne) un Roterdamas Konservatoriju (BM, 2013) Nīderlandē pie Benziona Šamira. Bostonas Universitātes “Solo Baha konkursa” uzvarētāja (2014), Amerikas Nacionālās mūzikas goda biedrības Pi Kappa Lambda locekle kopš 2015. gada un Bostonas Latviskā Mantojuma Fonda balvas (2014) saņēmēja. Viņa ir plaši uzstājusies Eiropā un Ziemeļamerikā kā soliste, kamermūziķe un daudzos orķestros. Aija ir grupas Theia Piano Trio dibinātāja, kurš koncertēja  ASV. Viņa ir vijolniece Baltic Duo. Duets koncentrējas uz reto flautas un vijoles repertuāru un popularizē latviešu kamermūziku.

Aija Rēķe aktīvi sadarbojas ar mūsdienu komponistiem. Šo sadarbību rezultātā radušies vairāki pasaules pirmatskaņojumi, tai skaitā mikrotonālais Musings (2013) vijoles solo, ko komponējusi Lara Poe, Ketty Nez double images (2017), Mārītes Dombrovskas “Latvietis Ņujorkā” (2017) (veltīts Baltic Duo) un Jāņa Porieša "Rītausma" (2018, veltīta Baltic Duo). Komponiste Lara Poe uzrakstīja vijoļkoncertu Aijai Rēķei. Komponists Džons Manuels Pačeko (John Manuel Pacheco) savu otro vijoles sonāti veltīja Aijai.

Aija Rēķe savas muzikālās gaitas uzsāka Tukuma mūzikas skolā pie Daces Šplītes-Lisovas un turpināja Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Romāna Šnē un Andra Baumaņa. Piedalījusies meistarklasēs pie Anetes Zvaigznes, Iļjas Gruberta, Oleksandra Semčuka, Arditti stīgu kvarteta, Kristiāna Tetzlafa, Bendžamina Zandera un daudziem citiem.

Uztājusies Latvijā, Lietuvā, Vācijā, Nīderlandē, Zviedrijā, Horvātijā, Ukrainā, Itālijā, Rumānijā, Beļģijā, ASV un Kanādā.