2. februārī 20:45 minūtēs LR3 "Klasika" viešņa baroka vijolniece Laura Šarova bija ieradusies ar īpašu Rīgas Senās mūzikas centra (earlymusic.lv) dāvanu: blokflautista un muzikologa Ērika Bosgrāfa (Erik Bosgraaf, Nīderlande) dibinātā ansambļa Cordevento jaunāko albumu Le Plaintif (Brilliant Classics, 2020).

Gan lieliskā mūziķa solista karjerā, gan 2005. gadā dibinātā ansambļa Cordevento (sastāvā Erik Bosgraaf, Izhar Elias, Alesanndro Pianu) diskogrāfijā šī ir pirmreizēja pievēršanās franču baroka mūzikai, akcentējot 18. gadsimta sākumposmu, kad blokflauta vēl bijusi modē, un ar šo instrumentu saistītais repertuārs jo plašs. Kā raidījumam paredzētajā komentārā komentē E. Bosgrāfs, albums ir konceptuāls, un tā galvenā tēma ir - žēlabas (kā sinomīmi te der arī skumjas, sēras, arī itāliskais apzīmējums lamentācija). Pretēji priekšstatatm par drūmu un bezcerīgu šāda satura mūzikas raksturu, franču baroks aicina skumt, sērot un žēloties skaisti, vienlaikus gūstot tik nepieciešamo mierinājumu.

Jau ilgu laiku par šādu franču mūzikas izlasi sapņojot un daudzkārt eksperimentējot, Cordevento mūziķi nākuši pie pārliecības, ka nepieciešamajam franču baroka skaņas īstenojumam jāpiesaista vēl vairākus instrumentus un mūziķus, kā rezultātā Cordevento pievienojušies arī Roberts Smits (Robert Smith, dessus& basse de viole) un Israels Golani (theorbo). Albumā, kuram kā titulskaņdarbs izvēlēts Žaka Otetēra Le Plaintif,  pārstāvēta arī M. Marē (Marais), Ž.A. Danglebēra (d’Anglebert), L.A. Dornela (Dornel), M.P.de Monteklēra (Monteclair), F. Kempiona (Campion) un P.S. Filidora (Philidor) daiļrade, un izvēlētie skaņdarbi ne vien dāvā bagātīgu emocionālo „skumju buķeti”, bet dod iespēju arī katra mūziķa spilgtai izpausme, tostarp, šeit arī vairāki klavesīna un baroka ģitāras solo priekšnesumi. Milzīga šī albuma pievienotā vērtība - buklets ar padziļinātu un daudzpusīgu (skarot arī literatūras vēsturi, mācību par mūzikas retoriku utt.) informāciju.

Rīgas senās mūzikas centra ciešā sadarbība ar E. Bosgrāfu aizsākusies 2019. gadā ar kopīgām koncertu programmām, taču pagājušā gada sarežģītajos apstākļos izdevies vēl kas vairāk, - ir pamats gaidīt jaunu, kopīgi ieskaņotu J.S. Baha mūzikas albumu, kura tapšanā iesaistījies arī albuma Le Plaintif skaņu režisors Dirks Fišers (Dirk Fischer). Laura Šarova ar vislielāko pārliecību rekomendē savu albumu plauktu un zināšanu bagāžu papildināt ar Cordevento sagādātajām, mūsu laikam tik nepieciešamo mierinājumu sniedzošajām franču baroka saldajām skumjām, kā arī aicina nepalaist garām vasaras lielos notikumus (ar Valsts KKF atbalstu taps pat  5 operu uzvedumi!) un ielūkoties Rīgas senās mūzikas centra mājaslapā, kur pamazām pildās pieejamo nošu materiālu klāsts.

Klasikas paldies Rīgas Senās mūzikas centram, un jo īpaši -  Laurai Šarovai un Erikam Bosgrāfam (erikbosgraaf.com).