"Orfeja auss" muzikālajā pielikumā šoreiz klausīsimies Žana Sibēliusa Pirmo simfoniju Minesotas orķestra un diriģenta Osmo Venskes interpretācijā.

Sibēliusa septiņas simfonijas tapušas gadsimta ceturkšņa laikā – no 1899. līdz 1924. gadam un aptver veselu pasauli. Ja gribētu izvēlēties divas kā pretpolus, tad tās būtu Pirmā un Ceturtā. Abas iekļautas ierakstu kompānijas BIS 2013. gadā izdotajā albumā: Pirmā – skaidra un tradīcijās ieturēta, Ceturtā – ļoti oriģināla, no jauna skatu punkta klausāma.

Ceturtā simfonija "Klasikas" ēterā skanēs ceturtdien plkst. 20.10, bet šajā laikā klausāmies Pirmo. Savukārt svētdien, 22. novembrī, plkst. 14:07 abu simfoniju ierakstus raidījumā "Orfeja auss" vērtēs vijolnieks Anti Kortelainens un komponists Pēteris Vasks. Raidījumu vadīs Normunds Šnē.

19. gadsimta sākumā tapa Sibēliusa Leminkainena svīta un vokāli simfoniskā poēma "Kullervo” – abi darbi eposa "Kalevala" iedvesmoti. Un, kā teikts diska grāmatiņā, Sibēliuss nav iedomājams bez "Kalevalas” tāpat kā nav iedomājams bez ziemeļnieciskās ainavas, kas tik spilgti gleznota viņa mūzikā. Tieši pēc "Kullervo” pirmatskaņojuma Sibēliuss arī ķērās pie savas Pirmās simfonijas, kuras pirmatskaņojumu 1899. gada aprīlī Helsinkos pats arī diriģēja, un visiem klausītājiem tapa skaidrs, ka viņš turpina poēmā "Kullervo” aizsākto – ne vien attiecībā uz orķestra skanējumu, bet arī muzikālās domas un formas risinājumu.

Sibēliusa Pirmo un Ceturto simfoniju ieskaņojis Minesotas orķestris – dibināts 1903. gadā kā Mineapoles simfoniskais orķestris, un ir viens no vadošajiem amerikāņu simfoniskajiem orķestriem. 2003. gadā par savu desmito muzikālo vadītāju tas izvēlējās somu diriģentu Osmo Venski. Starp viņa slavenajiem priekšgājējiem bija Edo de Vārts, Nevils Meriners, Antals Dorati, Dimitri Mitropuloss, Jūdžins Ormandi…