Pirmoreiz "Klasikā" - amerikāņu dziedātāja Maikla Spairsa un ansambļa Il Pomo d’Oro 2023. gadā klajā laistais albums Contra-tenor ar baroka ārijām. Par šo tvartu 3. decmebra raidījumā „Orfeja auss” diskutēs tā vadītājs Egīls Šēfers un raidījuma viesi – diriģents Andris Veismanis un dziedātājs Krišjānis Norvelis.

Dziedātāja Mihaela spīrsa rakstītais albuma priekšvārdā:

"Kas ir tenors vai vēl labāk kontratenors? Daudzi cilvēki definē tenoru, kā teikts Kembridžas vārdnīcā, "vīriešu dziedātājs ar augstu balsi".


Tomēr, iedziļinoties “tenoru” pasaulē, man bija skaidrs, ka nav skaidras definīcijas tam, kas īsti ir tenors. Esmu veidojis savu karjeru, izejot cauri lielākam operlomu skaitam nekā, iespējams, kāds cits dziedātājs, taču, jo vairāk es meklēju definīciju, jo nenotveramāks šis termins kļuva. Latīņu valodā sakņotais mūzikas termins “tenors” nozīmē “noturēt pozīciju un dziedāt vadošo melodiju liturģiskajā mūzikā. Taču operas dzimšana un tās attīstība pārvērta “tenoru” par virtuozāko un nekategorizējamāko no visām balsīm.

Albums Contra-Tenor ir domāts kā papildinājums manam iepriekšējam albumam Baritenor, un tā mērķis ir līdzīgs: baroka laika slavenāko komponistu vārdi līdzās mazāk zināmiem, taču lieliskiem iztrūkstošajiem operpuzles gabaliņiem.

Hendelis, Vivaldi, Ramo, Mocarts un Gluks virzīja operas dramaturģisko un formveides evolūciju, bet Leonardo Vinči, Nikolā Porpora un Domeniko Sarro ievadīja jaunu vokāli orientētas operas ēru. Līdzās zināmajiem komponistiem klausītāji atklās arī trīs ierakstu pasaules pirmatskaņojumus, tostarp Johana Ādolfa Hasses dziedājumu, nezināmas Baldassares Galuppi un Gaetano Latillas virtuozās ārijas.
Baroka ēras tenors piederēja unikālam laika posmam vokālās rakstības evolūcijā. Lai gan tieši kastrāti pēdējos gados ir kļuvuši par tā laika superzvaigznēm, elitārais tenore assoluto

absolūtais tenors visādā ziņā ar konkurēja ar viņiem slavas ziņā, bet varoņtenors, ko mēs šodien zinām un mīlam, bija viņu īpašo māksliniecisko spēju rezultāts.

Tāpat kā Persejs, arī leģenda par tenori assoluti (absolūto tenoru) pārsniedz laiku un telpu un, lai gan tie
bija tikai cilvēki, mūzika, kas rakstīta viņu neticamajām vokālajām spējām, šķita paredzēta dižajām dievībām. Mans mērķis ir šajā albumā paspilgtināt tenori assoluti dievišķās mākslas atbalsošanos."