"Klasikā" klausāmies jaunu tvartu ar Jura Ābola operu Xeniae, ko šogad klajā laidusi nacionālā skaņu ierakstu kompānija "Skani".

Albumu ieskaņojis Latvijas Radio koris un kora solisti, pats autors, kurš spēlē saksofonu, Dace Kļava, Juris Kļava un Sigvards Kļava (taustiņinstrumenti). Diriģents - Sigvards Kļava. Ieraksts veikts 2010. gadā.

Pirms klausīšanās - saruna ar Sigvardu Kļavu.

***

Juris Ābols bija cilvēks-notikums, cilvēks-hepenings, cilvēks-piedzīvojums. Nosaukt Juri Ābolu par komponistu ir kaut kā stipri nepietiekami. Viņa pirmais autorkoncerts notika pāris nedēļu pirms aiziešanas mūžībā. Juris Ābols piedzima 1950. gada 16. aprīlī.

Autorkoncertu “Tīrs Ābols” klausījāmies Latvijas Radio I studijā 2020. gada 12. oktobrī. Dažas nedēļas vēlāk uzzinājām, ka Juris miris. Neviens nezina, kurā dienā. Ābols dzīvoja vientulis savā nelielajā baltajā Ziepniekkalna namiņā un nomira vientulis.

12. oktobra koncerta vadītājam Dāvim Eņģelim komponists tovakar teica: “Ir noiets pilns 360 grādu riņķis: sākot no harmonijas uzdevuma līdz dadaismam un tad atkal atpakaļ, lēni tuvojoties astoņbalsīgam korim un klasiskām harmonijām. Tas ir dabisks ceļš. Un esmu ar to pilnīgi apmierināts. Jo viss ir sasniegts. Atliek vēl tikai magaričas, kā saka čigāni.”

Savā mūzikā — Gobi tuksneša aprakstnieks, ziloņu un pelīšu pētnieks, normālās fizioloģijas eksperts, politiski erotisku rotaļu zinātājs, kristāldzidru motešu apcerīgs autors, Livonijas hroniku un krusta karu rakstvedis, Zodiaka zīmju gaišreģis un visādu citādu zinšu vaidelotis, kuram ļoti patīk rakstīt vēstules. Bez slavenās raibās cepurītes galvā — ne soli.

(Orests Silabriedis)