Veram vaļā skaņu ierakstu nama BIS pērn klajā laisto Ilo Krigula (Ülo Krigul) mūzikas albumu Liquid Turns, ko ieskaņojis Igaunijas filharmoniskais kamerkoris Kaspara Putniņa vadībā.

Ieraksts tapis 2021. gada augustā Tallinas Metodistu baznīcā, kas igauņu mūziķiem ir iemīļota ierakstu vieta, kaut arī Kaspars Putniņš, liekas, vairāk iecienījis klasisko Svētā Nikolaja baznīcu (Niguliste kirik).

Sarunā ar Kasparu uzzinām, ka šis ieskaņojums vainagojis septiņas sezonas ilgušo sadarbību ar Igaunijas filharmonisko kamerkori, kura mākslinieciskais vadītājs viņš bija no 2014. līdz 2021. gadam. Savukārt Ilo Kriguls vairākas sezonas bija kora rezidējošais komponists, un bija iespēja tvartu Liquid Turns izveidot kā dramaturģiski pārdomātu vienotu četru skaņdarbu kopu ar apļa kompozīciju: viss sākas un beidzas ar mūziku korim un elektronikai. Pirmajā opusā elektroniskās skaņas atvasinātas no gongu skanējuma, pēdējā opusā Ilo Kriguls sadarbojās ar Parīzes Ircam un skaņu mākslinieku Karlo Laurenci, un pašās beigās ieskanas arī mākslīgā intelekta sievišķā balss.

Kaspars Putniņš stāsta, ka Ilo Kriguls daudz laika pavadot lauku mājās Igaunijas dienvidos un jocīgā kārtā rudens viņam esot miera periods atšķirībā no daudziem citiem, kas ziemas koncertsezonas sākšanos saista ar pastiprinātu darbošanos neskaitāmos projektos. Kaspars raksturo Ilo Krigulu kā zinātkāru plaša garīgā apvāršņa personību, kas ar lielu interesi raugās pasaulē. 

Četrās kompozīcijās Ilo Kriguls izmantojis vairāku autori tekstus. 

Pirmajā opusā Vesi ise ("Ūdens ir") dzirdama slavenā sirreālista Ilmara Lābana (Laaban, 1921–2000) dzeja.

Otrajam opusam And the Sea Arose ("Un jūra cēlās") Ilo Kriguls izvēlējies pazīstamo Jēzus un Pētera ūdens staigāšanas leģendu, un tekstus no Mateja un Jāņa evaņģēlijiem kodolīgā stāstā lika žurnāliste un rakstniece Hedi Rosma (Rosma); šīs dziesmas ierakstā piedalījies Tallinas kamerorķestris.

Trešais darbs Aga vaata aina üles ("Bet allaž skaties augšup") komponēts jauktajam korim, un te Hedi Rosma kompilējusi igauņu filozofa Uku Masinga (Masing, 1909–1985) ietilpīgos, spilgtos, metafiziskos tekstus.

Visubeidzot opusā Liquid Turns jauktajam korim un elektronikai Ilo Kriguls licis iepriekšējos skaņdarbos izmantoto Ilmara Lābana, Hedi Rosmas un Uku Masinga tekstu fragmentus.

Albuma skanējumu LR3 "Klasika" ēterā pats komponists klausījies, būdams Hīumā.