Ludviga van Bēthovena vienīgā opera "Leonora" (vēlāk pārsaukta par  "Fidelio") pēc pirmizrādes Vīnē 1805. gadā īpašu skatītāju atsaucību neguva, jo tolaik Napoleona okupētajā Vīnē lielākā daļa inteliģences bija atstājusi ieņemto pilsētu. Jau pārstrādātā versijā deviņu gadus vēlāk tā izskanēja ar lielākiem panākumiem,  bet 1814. gadā notika operas pirmizrāde Prāgā Kārļa Marijas Vēbera vadībā, gadu vēlāk Drēzdenē, pēc tam Budapešatā, Vroclavā.

Rīgā Bēthovena skatuves darbs pirmo reizi tika uzvests 1818. gadā, bet 1847. gadā notika izrāde ar tā laika slaveno vācu operdziedātāju Vilhelmīni Šrēderi-Devrientes Leonoras lomā. Pēdējo reizi Latvijā tā iestudēta 1944. gadā, bet koncertatskaņojumā izskanējusi 1970. un 2004. gadā.

Ludviga van Bēthovena 250. gadskārtas gadā jaunu operas ieskaņojumu klajā laidis skaņu ierakstu firma Harmonia Mundi. Operas pirmo versiju diriģē Renē Jakobss un ierakstā piedalās Marlisa Pētersena, Maksimiliāns Šmits, Dmitrijs Ivaščenko, Robina Johannsena, Johanness Veisers, Tareks Nazmi, Johanness Hums, Zurcher Sing-Akademie un Freiburgas Baroka orķestris.

Beethoven Leonore - Ein Gespräch mit René Jacobs from Festspielhaus Baden-Baden on Vimeo.