Turpinām klausīties skaņu ierakstu namā Harmonia Mundi 2022. gadā klajā laisto ansambļa Les Surprises un klavesīnista, āmuriņpianista un ērģelnieka Luī Noela Bestiona de Kambulā dubultalbumu "Negaidīts Mocarts".  Tā pirmo tvartu gandrīz vai visā pilnībā, bruņojoties ar raidījuma "Orfeja auss" ekspertu - Agnese Kanniņas un Aigara Reiņa -  sacīto un citēto, mums bija iespēja noklausīties.

Šoreiz – dubultalbuma otrais tvarts, kurā, tāpat kā pirmajā, lielākoties Mocarts - tas, kurš negaidīts, jo, patiesi, Mocarta baznīcas sonātes, kas ir apbrīnojami skaistas,  šodien „dzīvā” atskaņojumā diezvai koncertos vispār skan, un jāšaubās, vai tās joprojām skan arī baznīcās? Bet būtu vērts. Šajā albumā 99% Mocarta ar baznīcas sonātēm, dziedājumiem, ērģeļdarbiem un  stikla harmoniku opusiem, un viens Karls Filips Emanuels Bahs ar „Hamleta fantāziju”. Stikla harmonikas spēlē Tomā Blohs, kurš daudziem, klausītājiem, iespējams, pazīstams pēc mākslinieka koncerta Rīgā 2006. gadā.

Kādā vēstulē tēvam Mocarts atklājis, ka ērģeles viņa acīs „ir visu instrumentu karaliene.” Starp, citu, Mocarts pats ērģeles spēlējis ļoti labi, un pēc viņa spēles Sv. Toma baznīcā Leipcigā baznīcas kantors Johans Frīdrihs Doless bijis tik izbrīnīts, ka domājis, ka Mocartā ir atdzimis viņa skolotājs, vecais Johans Sebastiāns Bahs.  

Albuma ieceres autors, ērģelnieks, klavesīnists un pianists Luī Noels Bestions de Kambulā albuma bukletiņā raksta: „Es vēlējos, lai šis projekts parādītu Mocartu ar viņa daudzajām sejām, ko saklausām baznīcas sonātu svaigumā, fantāziju dramatismā, viņa dziedājumu rotaļīgumā, fūgu varenumā un taustiņkompozīciju atjautībā un enerģētismā. Es ceru, ka jums patiks klausīties šīs mazās Mocarta pērlītes tikpat ļoti, cik mums patika ieskaņot, atklāt vai no jauna atklāt darbus, kas ir mazināmi un pilnīgi…negaidīti!”