Vai šajā pasaulē ienākam ar iedzimtu ritma izjūtu? Ja tā, tad kā to attīstīt un kā tajā rast kopīgu muzicēšanas prieku?

Par šo aizraujošo tēmu pārdomās dalās raidījuma "Bolero" uzrunātie viesi - Valdis Bernhofs un Aivars Krastiņš Rīgas Doma kora skolā, kā arī Nils Īle savā mājvietā Nils Īle Studio.

Visupirms uzzinām gan ritma definīciju, gan to, ka kopš 20. gs. ritms kļuvis par patstāvīgu muzikālu parādību, kam piemīt neregularitāte, asimetrija, nošu pierakstā - atteikšanās no taktu sistēmas un vēl citi uztverei un reproducēšanai mesti izaicinājumi. Tad dodamies uz Rīgas Doma kora skolu (RDKS), kur kopš 2003. gada pieejama programma "Mūsdienu ritma mūzika", bet kopš 2005. gada kā pirmajā skolā Latvijā - arī vidējā profesionālā izglītības programma "Džeza mūzika". Veram mūzikas terapijas kabineta durvis, lai tiktos ar mākslas doktoru, Heidelbergas sociālo zinātņu mūzikas terapijas katedrā izglītoto Valdi Bernhofu (viņš arī Latvijas ritmikas biedrības biedrs).

"Visi cilvēki ir muzikāli. Patiešām - visi. Ja cilvēks ir vesels, tātad - arī muzikāls. Cilvēka smadzenes ir muzikālas, jo spējīgas reaģēt uz jebkuru akustisku signālu un spēj tam pielāgoties.

Tas, ka šūpojamies ritmā vai staigājam vienā solī - tā ir jebkuras dzīvas būtnes spēja pielāgoties situācijai. Cilvēks jūtas labi, jo iekļāvies attiecīgajā situācijā.

Arī ritma skaņa ir skaņa, lai gan to saucam par troksni," atzīst Valdis Bernhofs. Viņš arī uzsver, ka par ritma izjūtu atbild abas cilvēka smadzeņu puslodes un skaidro, vai ir iespējams izkopt ritma izjūtu. Sarunas gaitā runājam arī par dzīvniekiem un putniem. Pavisam jauks piemērs ar papagaiļiem.

RDKS Džeza nodaļas pedagogs un ritma pētnieks Aivars Krastiņš dalās savā pieredzē un citstarpā uzsver: "Ja Āfrika ir ritma pamatskola, tad Indija - ritma augstskola, kur sastopamies ar visaugstākā līmeņa matemātiskajām likumsakarībām."

Raidījuma turpinājumā - aizraujoša ekskursija uz Nils Īle Studio kopā ar tās vadītāju Nilu Īli. Absolūti fantastiska skaņu simfonija, jo instrumentu klāsts, kas ilgu gadu gaitā nonācis viņa kolekcijā, ir neticami plašs... Lietus koks no izkaltēta latvāņa ir pats vienkāršākais piemērs.