Latvijas Radio 3 "Klasika" turpina iepazīstināt ar "Lielajai mūzikas balvai 2022" nominētajiem māksliniekiem, un šoreiz pienācis laiks aplūkot kategorijai "Par izcilu interpretāciju" izvirzītos māksliniekus.

Nominanti: diriģente Krista Audere (par Johana Sebastiāna Baha motešu atskaņojumu 27. augustā Rīgas Sv. Pētera baznīcā kopā ar Valsts akadēmisko kori "Latvija"), vijolniece Vineta Sareika (par Johannesa Brāmsa Koncerta vijolei un orķestrim atskaņojumu 23. septembrī Lielajā ģildē kopā ar Valsts kamerorķestri "Sinfonietta Rīga" un diriģentu Normundu Šnē), kā arī dziedātājs Rihards Millers (baritons) un pianiste Ērika Millere (par Franča Šūberta vokālā cikla "Ziemas ceļojums" atskaņojumu 6. novembrī mūzikas un drāmas telpā "OratoriO").

"Lielās mūzikas balvas 2022" žūrijas pārstāve, muzikoloģe Iveta Grunde: "Izcilas interpretācijas sāk uzrunāt jau ar pirmajām taktīm. Tās paņem tevi savā varā, tās bieži vien dod negaidītas atklāsmes jau mums zināmos darbos. Pēc tādām domu un emociju katarsēm gribas palikt klusumā, un, lai panāktu šādu katarsi vai šādu rezultātu, ir jābūt īpašai sinerģijai starp visiem radošajā procesā iesaistītajiem māksliniekiem.

Ar jaunu elpu, jaunu skaņu, kora vokālu brīvību un saturisko piepildījumu Johana Sebastiana Baha motetēs pārsteidza nominanti kategorijā "Par izcilu interpretāciju" diriģente Krista Audere kopā ar Valsts akadēmisko kori "Latvija" 27. augustā Rīgas Svētā Pētera baznīcā." 

 

Virtuozais vijolnieks Pablo Sarasate savulaik atteicās spēlēt Brāmsa Vijolkoncertu, sakot, ka otrajā daļā pamatīgs solo ir iedots obojai, tāpēc viņš nespēlēs. Savukārt slavenais diriģents Hanss fon Bīlovs uzsvēra, ka Brāmsa Vijolkoncerts vispār nav radīts vijolei - tas ir radīts pret vijoli. Mēs varam tikai priecāties, ka vijolniece Vineta Sareika kopā ar domubiedriem - Valsts kamerorķestri "Sinfonietta Rīga" un diriģentu Normundu Šnē nebija kaprīzi un ļāvās īstam muzikālam ceļojumam, muzikālam piedzīvojumam..."

Kad Vīnes Mākslas akadēmijas profesoram Leopoldam Kupelvīzeram vaicāja, par kuru savu radīto darbu viņš varētu teikt, ka tas ir visizcilākais, atbilde bija negaidīta: tās bija nošu līnijas, ko es zīmēju Francim Šūbertam, savam draugam." Iespējams, ka tieši uz šīm lapām tapa viens no skaistākajiem Šūberta vokālajiem cikliem "Ziemas ceļojums". Un to, ka 24 dziesmās var būt tik niansēts pulss, niansētas frāzējums, uzrunājoša, īsta attieksme, subjektīva attieksme, ka pauzes var runāt tikpat dziļi, cik mūzikas skaņa, to negaidīja neviens no šī koncerta. Bet nu tas ir noticis: par izcilu interpretāciju tiek nominēts dziedātājs Rihards Millers, baritons, un pianiste Ērika Millere par Šūberta "Ziemas ceļojumu" 6. novembra atskaņojumu mūzikas un drāmas telpā "OratoriO".

Vairāk un plašāk - Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv!