Pazīstamais igauņu diriģents Olari Eltss  Valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga nosauc par savu sapņu komandu un 2019. gada 18. janvārī Lielajā ģildē piedzīvo savu debiju sadarbībā ar šo mūziķu vienību. Mocarts viņam ir viens no iemīļotākajiem  komponistiem, kura ģenialitāte slēpjas nevis jaunizgudrojumos, bet gan veidā, kā viņš apvienojis dažādus elementus ,”staigājot  naža asmens” un pārkāpjot vai gandrīz pārkāpjot noteikumus.

Koncertā "Dialogs ar Mocartu" diriģents īsteno smalkus konceptuālus sapņus, kuros Mocarta hrestomātiskie darbi  - 40. simfonija un 20. klavierkoncerts reminorā ievibrē mūsdienu autoru – Pētera Etveša un Valentīna Silvestrova skaņu pasauli, veidojot savdabīgu dialogu ar austriešu ģēniju.

Pētera Etveša "Dialogam ar Mocartu"  seko  Mocarta 20. klavierkoncerts reminorā, kurā iepazīstam igauņu mākslinieci Irinu Zaharenkovu, vienu no savdabīgākajām savas paaudzes pianistēm daudzu starptautisku konkursu laureāti, kuras instrumenti ir arī klavesīns un āmuriņklavieres, bet šoreiz - mums jau ierastais koncertflīģelis, pie kura katram solistam ir tiesības uz savu Mocarta lasījumu.

Ukraiņu komponists Valentīns Silvestrovs par darbu stīgu orķestrim un klavierēm The Messenger, kas veltīts viņa mūžībā aizgājušajai sievai Larisai Bondarenko, ir sacījis:

 “Tas ir viesis no kādas citas dimensijas, kas ieradies pie mums ar svarīgu vēsti… Iespējams, tā ir pati Larisa, iespējams, kādas tālas mūzas atbalss, kas uzrunā mūs no astoņpadsmitā gadsimta. Šī arhaiskā un vienlaikus vitāli mūsdienīgā balss ir postmodernistiski jutekliska.”

Mocarta skaņdarbu motīvi Silvestrova darbā kā netverama galantā laikmeta vīzija pauž gaistošas atmiņas un skumjas vieglos pasteļtoņos. Šeit laiks nav būtisks, te vienlaicīgi klātesoša ir pagātne, tagadne un mūžība.

The Messanger  rada  emocionālu tiltu ar Mocarta 40. simfoniju, ne vien veidojot  dialogu starp gadsimtiem, bet ļaujot iegūt  mums tik zināmās Mocarta mūzikas vēl padziļinātāku izpratni, piedzīvojot visa vakara kulmināciju viņa tik daudzkārt dzirdētajā 40. simfonijā .