"Rezultāts ir absolūti izcils!" - tā mirkli pirms solokoncerta Ventspils koncertzālē "Latvija", atzina  ērģelniece Iveta Apkalna , slavējot  ērģeļu būvētāju Filipu Klaisu un viņa kolēģus. "Teicams rezultāts ir vienmēr, bet katram instrumentam viņš spēj piešķirt vietējo kolorītu. Ventspils ērģelēm Klaiss spējis piešķirt latviešiem tik ļoti tuvo kopkora skanējumu".

27. jūlijā ar apjomīgu koncertprogrammu ērģeļbūves firmas Orgelbau Klais jaunbūvēto instrumentu Ventspils koncertzālē "Latvija" ieskandināja ērģelniece Iveta Apkalna:

"Man ir ļoti liels gandarījums un prieks par to, ko paveikuši ērģeļbūves firmas Orgelbau Klais puiši, meitenes un visi, kuri daudzu gadu garumā bija iesaistījušies šajā projektā. To, ko biju iedomājusies un iekšēji vēlējusies – muzikāli, estētiski, skaniski, akustiski – šobrīd arī dzirdu.

Līdzīgi kā Rīgas Domā, kad tiek spēlēti dziļie pedāļu reģistri, var just, ka pat grīda vibrē – tās ir vibrācijas, kas mūs sasniedz no apakšas. Šajā aspektā Ventspils ērģeles man atgādina Elbas filharmonijas ērģeles."

Arī Elbas filharmonijas ērģeles būvējis Klaiss. Vaicāta, vai uzdevumi to būvniecībā viņam bijuši līdzīgi, latviešu ērģelniece teic tā: "Salīdzināt vajag un var, bet... Kaut arī būvētājs ir viens, ērģeles dzīvo telpā un akustikā – vienalga, vai tā būtu lauku baznīca, liela katedrāle vai koncertzāle. Tāpēc ērģeļu skanējumam un skaņas estētikai jābūt pielāgotai konkrētajai zālei, tās estētikai un arhitektoniskajam zīmējumam. Ja skaniski, tehnoloģiski un ergonomiski varu abus instrumentus salīdzināt, jo tie tapuši gandrīz vienlaicīgi, tad skanējuma ziņā ērģeles Ventspilī pilda savu uzdevumu – būt par omulīgā, siltā, mājīgā koncertzālē esošu karalisku skaņu nesēju, kas atgādina latviešu kopkora skanējumu".

Ivetas Apkalnas solo koncerta programmā :

Žaks Nikolā Lemenss (Jacques-NicolasLemmens) - Fanfaras

Džordžs Talbens Bols (George Thalben-Ball) - Variācijas par Paganīni tēmu (etīde pedālim)

Sofija Gubaiduļina - Hell und Dunkel ("Gaisma un tumsa")

Pēteris Vasks - "Himna" (veltījums I. Apkalnai ), Latvijas pirmatskaņojums

Pols Dikā - Fanfare pour preceder La Peri

Sezārs Franks - Heroisks skaņdarbs

Johans Sebastiāns Bahs - Fantāzija ērģelēm Solmažorā BWV 572

Ferencs Lists/ Makss Rēgers - Otrā leģenda "Paulas Sv. Francisks soļo pa viļņiem"

Šarls Marija Vidors Tokāta no 5. ērģeļsimfonijas

J.S.Bahs Ārija no Kantātes Schafe koennen sicher weiden BWV 208