"Man ir neizsakāmi liels prieks un pagodinājums – būt tik lieliskā nominantu kompānijā! Visi trīs esam vienaudži – Andris Dzenītis un ar mani vienā gadā dzimusī Santa Ratniece ir mani cīņu biedri, ar kuriem esmu pazīstama jau vairāk nekā divdesmit gadus," priecīgi saka Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra rezidējošā komponiste Gundega Šmite, kuras jaundarbs "Rītausmas dieve Ēosa" līdz ar Dzenīša un Ratnieces opusiem izvirzīts "Lielajai mūzikas balvai 2019" kategorijā "Gada jaundarbs".

Skaņdarba pirmatskaņojums notika 2019. gada 20. septembrī Lielajā ģildē, kad diriģenta Andra Pogas vadībā to atskaņoja Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.

"Jūtos ļoti pagodināta, ka mans skaņdarbs "Rītausmas dieve Ēosa", kuru grieķiski apzīmē tikai ar diviem burtiem – IO – sasniegusi klausītājus, mūzikas kritiķus un Lielo mūzikas balvu," teic Šmite un stāsta, ka radošu impulsu šim jaundarbam viņai devis Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra uzaicinājums kļūt par tā pirmo rezidējošo komponisti. "Pirmajā brīdī bija neizsakāms prieks, bet no otras puses izjutu lielu atbildības sajūtu. Negribējās pievilt uz mani liktās cerības, tāpēc jau laicīgi, 2018. gada rudenī, sāku domāt par savu jaundarbu, kas tika atskaņots pagājušā gada septembrī."

Šķetinot iedvesmas kambarus un notraucot putekļus pirmajiem impulsiem, komponiste labprāt atceras iedvesmas dažādos līmeņus.

"Dzīvoju divās valstīs, taču man negribas saukt sevi par jauno laiku trimdas komponisti. Nē, tā es galīgi nejūtos, jo manas saknes Latvijā ir pietiekami dziļas," stāsta komponiste.

"Visa mana radošā dzīve notiek ārpus Grieķijas – Latvijā man ir koncerti, pirmatskaņojumi, manas mūzikas atskaņotāji, draugi un cilvēki, kuri man uzticas un gaida manu mūziku. Te ir arī mans darbs kā pieaicinātajai docētājai Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur gan bakalaura studentiem, gan arī maģistriem pasniedzu laikmetīgās mūzikas analīzi. Savukārt uz Grieķiju mani aizveduši personiskās dzīves ceļi, un savā ziņā pat uzskatu, ka Grieķija ir mana skaistā radošā rezidence, kur izbaudu mieru un man ir laiks, kad varu sēdēt, komponēt, uzņemt pietiekami daudz D vitamīna, jo saule tur spīd katru dienu. Tur es arī daudz staigāju, domāju, tur ir telpa domas lidojumam un pietiek laika lasīšanai un ceļošanai."

Vairāk un plašāk šeit!