Kategorijā "Gada koncerts" uz "Lielo mūzikas balvu 2022" pretendē:

- Paula Šūmane (vijole), Jevgēnija Frolova (alts) un Anna Veselova (čells) 7. maijā Mazajā Mežotnes pilī (rīkotājs – Pētera Vaska fonds),
- Riharda Vāgnera operas "Tristans un Izolde" koncertatskaņojums 9. jūlijā koncertzālē "Cēsis" – solisti, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Andris Poga (rīkotājs – Cēsu Mākslas festivāls un koncertzāle "Cēsis"),
- Matīss Čudars (ģitāra), Edvīns Ozols (bass) un Ivars Arutjunjans (sitaminstrumenti) 19. jūlijā kultūrtelpā "M/Darbnīca" (rīkotājs – "M/darbnīca").

7. maijā Mazajā Mežotnes pilī tika atklāta Pētera Vaska fonda rīkoto koncertu 13. sezona, un tas bija debijas koncerts jaunam trio - Anna Veselova (čells), Jevgēnija Frolova (alts) un Paula Šūmane (vijole), kuru tagad pazīstam kā Trio Baltia. Programmā tika iekļauti latviešu komponistu - Tālivalda Ķeniņa, Gundara Pones, Agra Engelmaņa un Aivara Kalēja - darbi.

«Mūs vieno tas, ka visas trīs esam ieguvušas augstāko muzikālo izglītību Austrijā. Mums bija labs muzikālais un personīgais kontakts jau iepriekš muzicējot citos ansambļos, tāpēc nebija šaubu, ka arī trio tas «strādās». Gan Paula, gan Jevgēnija bija uzreiz sajūsmā par manu ideju izveidot trio. Mums ir svarīga smalka, niansēta kamermuzicēšana, tieša komunikācija. Mūsu trio nav kultūras barjeras, un sadarbība ir ļoti viegla. Spēlēt kopā ar mūziķēm no Latvijas ir ļoti īpaša un silta sajūta. Strādājam ļoti pamatīgi un nopietni, jo mūs visvairāk interesē niansēta, izjusta un patiesa mākslas darbu interpretācija,» saka čelliste Anna Veselova.

Savai debijai stīgu trio izvēlējās balstīties uz latviešu komponistu darbiem  - Agra Engelmaņa Stīgu trio un Vox anima vijolei un čellam, Gundara Pones Gran duo funebre altam un čellam, Aivara Kalēja Tokāta vijolei solo un Tālivalda Ķeniņa Stīgu trio.

Kad Paula Šūmane, Jevgēnija Frolova un Anna Veselova uzzināja, ka ir nominētas Lielajai mūzikas balvai, viņas atradās Latvijas Radio, lai gatavotos 1. studijas kamermūzikas koncertam. Kā ierasts, mūziķi pirms tam tiek aicināti “Klasikā” uz sarunu, un Liene Jakovļeva to varēja iesākt ar apsveikumu:

Raidījumā Post factum par koncertu Mežotnē - muzikoloģes Ilze Šarkovska-Liepiņa un Ilze Medne.

Nominants kategorijā “Gada koncerts” ir džeza trio koncerts 19. jūlijā kultūrtelpā “M/Darbnīca”. Ģitārists Matīss Čudars, kurš turpina kompozīcijas meistarību slīpēt Jeila universitātē otrpus okeānam, pēc ilgāka laika viesojoties dzimtenē, vienojās saspēlē ar diviem ne mazāk spilgtiem Latvijas džeza mūziķiem – basistu Edvīnu Ozolu un sitaminstrumentālistu Ivaru Arutjunjanu.

Klausīt­aju vidū bija arī džeza mūzikas izdevniecības Jersika Records vadītājs Mareks Ameriks: "Šis notikums bija īpašs jau ar to, ka Matīss, kurš studē kompozīciju Jeilā un mazliet pazudis no Latvijas radara, nu bija atgriezies, turklāt ar ģitāru rokās. Kā koncerta klausītājs jutu, ka Matīss ir noilgojies pēc ģitāras, tik aizrautīgi viņš spēlēja. Šajā trio viņš ir vadošais mūziķis, bet ritma grupā - Edvīns Ozols un Ivars Arutjunjans. Šos darbus, kuru autors ir arī Matīss Čudars, vēlāk mūziķi ierakstīja albumā, kas dienasgaismu ieraudzīs šogad. Mūzikālais ceļojums kopā ar viņiem bija krāšņs un interesants".

Raidījumā skan arī saruna, kurā klātienē un attālināti piedalījās visi trio mūziķi.

"Vēlos uzcelt vēl vienu pieminekli par godu skaistākajam no sapņiem, kurā mīlestībai ir jāapmierina izsalkums no sākuma līdz beigām," savulaik sacījis Rihards Vāgners par savu operu "Tristans un Izolde".

9. jūlijā koncertzālē "Cēsis", atklājot Cēsu Mākslas festivālu, izskanēja Riharda Vāgnera operas koncertatskaņojums. Iepriekš Latvijā šī opera pilnā apjomā iestudēta 1921. gadā Latvijas Nacionālajā operā. Koncertzāles "Cēsis" un Cēsu Mākslas festivāla kopīgi rīkotajā notikumā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Andris Poga sadarbība ar izcilu solistu plejādi radīja īpašu un klātesošajiem neaizmirstamu mūzikas notikumu, kuram scenogrāfiju un videoprojekcijas  veidoja Oļegs Golovko un Aleksandrs Labonovs.

Izoldes lomā Latvijas opermīļiem bija iespēja iepazīt vācu soprānu Gunbritu Barkminu, kura tiek uzskatīta par vienu no spožākajām pasaules mūzikas teātra zvaigznēm, kas pieprasīta vadošos Eiropas opernamos un īpaši specializējas dramatiski spēcīgu un sarežģītu opertēlu iemiesošanā.

Tristana lomā dzirdējām vācu tenoru Marko Jenču, kurš uzstājies Berlīnes Valsts operā un Berlīnes Komiskajā operā, Leipcigas un Drēzdenes opernamos, Milānas Teatro alla Scala, Nīderlandes operā u. c. Solistu vidū arī igauņu bass Ains Angers, zviedru mecosoprāns Martina Dike, vācu basbaritons Olivers Cvargs  un Latvijas Nacionālās operas solisti Mihails Čuļpajevs, Artjoms Safronovs un Rinalds Kandalincevs.

Piedāvājam noklausīties pilnu izrādes ierakstu, kura starpbrīdī klausāmi arī Marutas Rubezes un Ingas Saksones klātienes iespaidi Cēsīs.