18. janvārī 80. dzimšanas dienā sveicam komponistu, pedagogu, ražīgu tautas dziesmu aranžētāju visdažādākajās balsu un instrumentu versijās Vilni Salaku, kuram kompozīciju skaits pārsniedz 1700. Jubilārs atklāj, ka joklei jau vien ir ap septiņi vai astoņi simti apdaru, tamdēļ  Juris Karlsons viņu reiz nosaucis par Latvijas kokļu karali..."

Vilnis Salaks dzimis diriģenta, koklētāja un komponista Artūra Salaka ģimenē. Mūzikas pamatus apguvis Valmieras mūzikas skolā, 14 gadu vecumā pārcēlies uz Rīgu un turpinājis mācīties Jāzepa Mediņa mūzikas skolas teorijas nodaļā pie Marijas Mediņas, Valtera Kaminska un Mendeļa Baša, pēc tam toreizējā konservatorijā studējis Ādolfa Skultes kompozīcijas klasē, un tad, pēc vairākiem gadu desmitiem, 2003. gadā ieguvis mūzikas maģistra grādu. Līdz tam uzņēmīgais mūziķis vēl izglītojies jauno komponistu semināros Ivanovas jaunrades namā, vācis tautas dziesmas, rakstījis metodiskus darbus un kopš 1962. gada strādājis par kompozīcijas un mūzikas teorijas priekšmetu pasniedzēju savā bijušajā Mediņu skolā, Jelgavas mūzikas vidusskolā un Mūzikas akadēmijā.

Paralēli pedagoģiskajam darbam Vilnis Salaks rīkojis simtiem koncertu un autorkoncertu kā Latvijā, tā aiz tās robežām, vadījis vairākus vokālos ansambļus - toskait vīru kvartetu "Vecrīga" un joprojām - VEF Kultūras pils vīru vokālo ansambli. Viņa apdarinātās tautas melodijas savā repertuārā iekļāvuši instrumentālie ansambļi, it īpaši Latvijas vadošie koklētāju ansambļi: "Spārīte", "Teiksma", "Austriņa" un "Kārta". Viļņa Salaka apdares bijušas neatņemama Dziesmu svētku tautas mūzikas koncertu sastāvdaļa.

"Svarīgi ir aizkustināt cilvēka dvēseli, bet līdzekļus katrs izvēlas savus," tā atzīst Vilnis Salaks.

Par radošo devumu latviešu tautas mūzikas jomā komponists saņēmis vairākas atzinības - tostarp Ernesta Brastiņa un Arvīda Brastiņa piemiņas balvu un Rīgas Domes Gada balvu "Baltais zvirbulis".