"Esmu apmierināta tikai ar dažiem momentiem savā dzīvē," saka izcilā latviešu operdziedātāja Solveiga Raja, kura 7. aprīlī svinēja 75. jubileju.

Vairāk nekā divdesmit gadus viņas dziļais, sievišķīgi daudzkrāsaini tembrētais, gaišais soprāns apbūra Latvijas Nacionālās operas apmeklētājus. "Mīliet mākslu – tā ir dvēseles kultūras radītāja!” ar šādu vēlējumu jubilāre paskaidrojusi visu savu skatuves un dzīves piepildījumu.

Dienu pēc jubilejas uz skaistu, plašu un krāšņu sarunu Solveigu Raju Latvijas Radio studijā aicināja Orests Silabriedis - par mūziku un bērnību, par pavasari un skatuves partneriem, par aktiermākslu, lomām, tik svarīgo tembru un daudzām citām radošajā mūžā tik nozīmīgajām lietām.

"Pirmajā vietā man simtprocentīgi ir tembrs," uzsver jubilāre. "Bez varēšanas arī neko nevar, tāpēc tembrs un varēšana kopā - tie ir vissvarīgākie.

Daudz ko var iemācīties, tomēr dvēsele, pasaules, bērnības, apkārtējo cilvēku uztvere - tā arī ir ļoti svarīga. Galvenais - redzēt, un, kad tu redzi, tu vari radīt krāsu, un, ja tev ir sirds, arī sirdi vari izteikt. Taču man vienmēr pirmajā vietā bijis tembrs.

Ar to arī dramatismu var panākt. Tas ir tas spēks. Ne vienmēr skaļa balss tev dod skaļumu..."

No bērnības visvairāk dziedātāja atminas emocionālas sajūtas. "Ļoti cieši dzīvoju ar dabu, dziļos laukos - Drabešos pirmie septiņi gadi pagāja." Un vai ir nozīme tam, ka dzimšanas diena pavasarī? "Jā gan! Vēl pie tam esmu Auns - pavasarī ir spēks, citāda sajūta. Kā avots, gaisma, straume, kas mūs ved pa dzīvi - es tiešām to jūtu."

Solveigas Rajas skatuves šarmam daudz devusi mākslas vingrošana. "Tā ir brīvība ķermenim un tā ir brīvība arī skaņai," uzskata dziedātāja. "Skaņai nav jāgatavojas, mēs visi esam kustībā, tikai to, iespējams, neapzināmies. Jā, mākslas vingrošana, balets, tas viss man bijis, no tā nekaunos. (..)

Tagad domāju - es būtu vēlējusies, lai tik ļoti neekspluatētu savas emocijas.

Ja apgūsti aktiermeistarību, ja pakāpeniski kļūsti par aktieri, ir citādi. Es to aizpildīju ar savu pieredzi, plastiku, domāšanu. Es to tehniski arī apguvu, bet vai nav labi, ja ir arī pedagogs, kas pakāpeniski tevi iedīda aktiermeistarībā, ieved izrādēs un lomās?

Vienmēr savās lielajās lomās esmu vēlējusies, lai manī būtu tas režisoriskais, aktieriskais, un tad vēl dziedāt... Vienmēr par tādu ideālu esmu domājusi."

Sarunu caurvij Solveigas Rajas balss ieraksti:

Ar pianistu Tālivaldi Deksni - Romualda Jermaka dziesmas
Ar pianistu Venti Zilbertu - Jāņa Mediņa In signum Domini
Ar diriģentu Rihardu Glāzupu - Dž. Verdi operas "Otello" fragmenti
Ar pianistu Valdi Janci - Leonīda Vīgnera dziesmas
Ar pianisti Intu Villerušu - Jāņa Zālīša dziesmas
Ar diriģentu Aleksandru Viļumani - Jāņa Mediņa operas "Uguns un nakts" fragmenti