Tuvāk iepazīstam "Lielās mūzikas balvas 2021" nominantus kategorijā "Par izcilu interpretāciju", un tie ir:

* Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga ansamblis (Agnese Egliņa, Egija Sproģe, Mārtiņš Circenis, Liene Neija-Kalniņa, Ivars Brīnums, Kārlis Klotiņš) un diriģents Normunds Šnē - Žerāra Grizē Vortex Temporum festivālā "Latvijas Jaunās mūzikas dienas" 29. aprīlī Lielajā ģildē.

* Dziedātājs Jānis Šipkēvics - Krista Auznieka kameropera "Tagadne" 14. un 15. augustā kultūrvietā "Hanzas Perons" (kopā ar Valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga un diriģentu Normundu Šnē).

* Vijolnieks Georgs Sarkisjans - Arama Hačaturjana Koncerts vijolei un orķestrim 29. oktobrī Lielajā ģildē (kopā ar LNSO un diriģenti Kristīnu Posku)

***

Lielās mūzikas balvas žūrijas viedokli un motivāciju, kālab balvai izvirzīti tieši šie mākslinieki, stāsta muzikoloģe un žūrijas pārstāve Ieva Rozentāle.

* Leģendārā franču spektrālista Žerāra Grizē monumentālais opuss Vortex Temporum festivālā "Latvijas Jaunās mūzikas dienas" piedzīvoja detalizēti izstrādātu un tuvu perfekcijai īstenotu interpretāciju. 29. aprīlī uz Lielās ģildes skatuves Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga ansamblis un diriģents Normunds Šnē uzgleznoja pārsteidzošu skaņu un tembru ainavu, burtiski apturot tiešsaistē ritošās minūtes. Tas bija pilnvērtīgs muzikāls piedzīvojums ekrānu laikmetā, īsts Vortex Temporum jeb "laika viesulis" – intonatīvi blīvs, tehniski žilbinošs, reizē stingi ritmiski strukturēts, kopā nevainojami koordinēts un konceptuāli meistarīgi izstrādāts atskaņojums. 

* Emocionāli dziļš un tehniski nevainojams bija Jāņa Šipkēvica sniegums, 14. un 15. augustā kultūrvietā "Hanzas Perons" kopā ar Sinfonietta Rīga un diriģentu Normundu Šnē pirmatskaņojot Krista Auznieka kameroperu "Tagadne". Virtuozie skaņlīnijas lauzumi un asimetriskie līkloči apvienojumā ar nebeidzamiem atkārtojumiem prasa augstu vokālo meistarību un izturību. Dziedātājs precīzi intonēja melodiju teju neiespējami plašā diapazonā un īstenoja smalkas tembrālas pārveides, un reizē caurspīdīgi iekļāvās komplicētajā orķestra skanējumā.

* Georga Sarkisjana interpretācijā Arama Hačaturjana Vijolkoncerts atklājās pārteidzoši jaunā gaismā, pārliecinot, ka tas pelnījis vietu līdzās Bēthovena, Brāmsa, Čaikovska, Sibēliusa un citu dižgaru žanra meistardarbiem. 29. oktobra vakarā uz Lielās ģildes skatuves solistam līdzvērtīgs saspēles partneris bija arī LNSO un diriģente Kristīne Poska. Autentisks azarts un karstasinīgs temperaments, degoša pārliecība apvienojumā ar izjusti smeldzīgu un nostalģisku dzimtās zemes tēlojumu, arī spriganie, virtuozie tautas svētki, pateicoties solista vijolei, uzmirdzēja svaigās, vēl nedzirdētās krāsās un iztēlē uzbūra Armēnijas ainavas.

***

Sarunās tiekamies ar Grizē ansambļa pārstāvjiem - čellistu Kārli Klotiņu, flautisti Egiju Sproģi un pianisti Agnesi Egliņu, dziedātāju Jāni Šipkēvicu un vijolnieku Georgu Sarkisjanu.