Čelliste Magdalēna Ceple aizvadītā gada 14. septembrī Dzintaru koncertzālē kopā ar kamerorķestri "Kremerata Baltica" atskaņoja Mečislava Veinberga "Concertino čellam un stīgām". Šis koncerts ātri vien kļuva arī par Lielās mūzikas balvas žūrijas locekļu favorītu, un Magdalēna Ceple tika izvirzīta nominācijai "Par izcilu interpretāciju". Pati Magdalēna nominācijai nebija gatavojusies: "Es par šo nomināciju biju pilnīgi pārsteigta! Nebiju neko tādu gaidījusi!"
"Magdalēna Ceple piesaista ar to, cik izteiksmīgs un skanīgs čella tonis viņai ir, cik prasmīgi viņa spēj atklāt mūzikas dziļākās psiholoģiskās dimensijas un cik uzmanīgi viņa veido skaņdarbu dramaturģisko izjūtu. Apvienojumā ar viņai dabiski piemītošo emocionalitāti, tas arī rada lielu prieku par viņas interpretācijām jau pieminētajā koncertā un daudzos citos priekšnesumos.
Šī nominācija ir arī kā mudinājums koncertu organizētājiem, ka Magdalēnu Cepli ir vērts dzirdēt arī citos ansambļos, citos sastāvos un kā solisti, lai viņa brauktu pie mums un uzstātos vēl biežāk," mūziķi vērtē "Lielās mūzikas balvas 2025" žūrijas pārstāvis Armands Znotiņš.
Magdalēna Ceple, izpildot "Concertino", iejūtas ne tikai solistes, bet arī koncerta vadītājas lomā. Tomēr viņa pati uzskata – šajā kontekstā un sastāvā ir grūti sevi saukt par mūziķi priekšplānā: "Tas ir ļoti īpaši, jo mums ir īsta saskaņa kolektīvā, un mēs kopā varam radīt īstu kamermūziku. Es nekad neesmu jutusies kā soliste šajā sastāvā, un tas atver pilnīgi jaunu dimensiju šim gabalam un jebkuram citam." Viņa uzsver – arī muzikālajā materiālā var labi just, ka čellists ar orķestri sarunājas, nevis spēlē tam pāri.
Kamerorķestris "Kremerata Baltica" Gidona Krēmera vadībā Mečislava Veinberga daiļradi izpilda jau daudzus gadus, no aizmirstības glābjot vairākus viņa skaņdarbus un ar tiem no jauna ieskandinot dažādas pasaules koncertzāles. Tas nozīmē, ka, gatavojoties 14. septembra koncertam, kamerorķestra mūziķi jau bija labi pazīstami ar komponista rokrakstu un skanējumu. Magdalēna Ceple atzīst – kaut arī ir izpildījusi Mečislava Veinberga darbus, ar šī komponista daiļradi nav saskārusies tik bieži kā kolēģi. "Bet patiesībā jau komponists ir uzrakstījis ļoti precīzi visu notīs, un materiālu var dabiski un viegli nolasīt. Nav daudz jāmin, ko viņš ir domājis. Un arī publikas ausij tas viss ir ļoti pieņemams," čelliste piebilst.
Pēc nospēlētā koncerta viņa sapratusi, ka Mečislavs Veinbergs arī viņai kļuvis vēl daudz tuvāks, nekā bijis pirms tam: "Es Latvijā viņa mūziku atskaņoju pirmoreiz, bet ceru, ka tas notiks vēlreiz."
Magdalēna Ceple uzskata – kaut arī par nomināciju ir ļoti pārsteigta, iespējams, tā saņemta tāpēc, ka atskaņotais skaņdarbs ir ļoti cieši saistīts ar pašreizējām mākslinieces iekšējās pasaules izjūtām. Visticamāk, žūrija varējusi labi saklausīt, ka čelliste spēlē no visas sirds: "Man liekas, ja ir konkrēta ideja vai nodoms, ko es ar to skaņdarbu sniedzu publikai, tas arī aiziet līdz citu sirdīm. Es centos klausītājiem nodot savu iekšējo refleksiju par to, kas notiek pasaulē – gan ārējā, gan iekšējā. Tās pārdomas varbūt tik daudz nevar izteikt vārdos un konkretizēt – tas ir vairāk par sajūtām."
Kaut arī mūziķe lielāko daļu sava laika pavada Vācijā un koncertos citviet pasaulē, viņas talantu pašmāju klausītājiem iespējams dzirdēt brīžos, kad "Kremerata Baltica" uzstājas uz kādas no Latvijas skatuvēm.
"Septembrī mēs atkal būsim Dzintaros, un tur būs liela programma, kā jau vienmēr. Un, protams, es būšu arī uz Lielās mūzikas balvas ceremoniju – man tieši ir brīvs, un es esmu priecīga, ka varēšu būt klāt," sola Magdalēna Ceple.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X