3. augusts ir čellista Ivana Monigeti dzimšanas diena - tieši pirms 70 gadiem viņš nācis pasaulē Rīgā. Ar mūziku Monigeti iepazinies jau bērnībā, kad ģimene apmeklējusi koncertus un mājās klausījusies ierakstus. Ivana māte spēlējusi klavieres un bijusi cieši pārliecināta, ka dēlam jākļūst par čellistu. Tā nu astoņu gadu vecumā Monigeti sācis apgūt šī instrumenta spēli un jau pēc gada bijis skaidrs, ka čellista arods tiešām būs viņa profesija. Māte arī rūpējusies, lai dēlam būtu vislabākie skolotāji un galu galā viņam izdevies piepildīt sapni mācīties pie sava elka Mstislava Rostropoviča. Pats viņš jau 26 gadus ir pasniedzējs Bāzelē un trīs viņa audzēkņus - Guntu Ābeli, Solu Gabetu un Mārci Kuplo - arī šajā raidījumā dzirdēsiet spēlējam.

Mstislavs Rostropovičs un Ivans Monigeti.

Par vienu no spilgtākajām Ivana Monigeti audzēknēm kļuvusi čelliste Sola Gabeta, kura Monigeti redzes lokā nonākusi desmit gadu vecumā un jau tobrīd Monigeti sapratis, ka viņai piemīt īpašs talants. Savukārt Sola Gabeta atceras, ka kopā ar savu pasniedzēju gan grāmatas lasījusi, gan operas klausījusies, par filmām diskutējusi un baletus apmeklējusi. Monigeti ņēmis viņu līdzi uz muzejiem, rūpējies, lai viņa atpūstos un enerģiju atgūtu skriešanas treniņos. Tas bijis ļoti intensīvs laiks, jo tobrīd Monigeti audzēkņu klase bijusi vēl neliela.

Sola Gabeta un Ivans Monigeti

Pie Monigeti mācījusies arī čelliste Gunta Ābele. Lūk, viņas atmiņas par studijām Šveicē: "Pirmajā mācību gadā man bija daudz stundu pie Solas Gabetas. Viņa ar lielu aizrautību slīpēja katru niansi un detaļu. Bija tik daudz ko darīt! Bieži vien visa stunda tā arī pagāja, spēlējot pirmo skaņdarba frāzi. Nodarbības pie Ivana Monigeti notika citādā gaisotnē.

Viņš ir ļoti prasīgs un stingrs skolotājs. Viņam ir apbrīnojama pacietība, kādas bieži vien nav studentiem, izcili satīriska humora izjūta un spēja padarīt studentu vai traku, lai tikai būtu rezultāts! Pēc dažām īpaši satīriskām stundām man likās, ka čellu spēlēt vairs nevajag, labāk atvērt kādu restorānu vai darīt ko citu… Tomēr šī stingrā pieeja man ļoti palīdzēja, un esmu priecīga, ka man ir bijis tāds skolotājs, kura padomus un ieteikumus atceros un izmantoju arī tagad, kad vairs nestudēju."

Gunta Ābele

Mārcis Kuplais, kurš Bāzelē pie Monigeti mācījies astoņus gadus, dalās atmiņās par studijām pie Monigeti, par kopīgu muzicēšanu un koncertbraucieniem:

"Dzīvē, mūzikā, nodarbībās un mēģinājumos Monigeti labāk patīk improvizēt par tēmu nevis sastādīt konkrētu plānu un pēc tā vadīties. Bet savas emocijas viņš atklāti neizrāda nevienam, kuru nepazīst ļoti labi."