5. maijs ir Latvijas Nacionālās operas solista – basbaritona Riharda Mačanovska 45. dzimšanas diena, kuru "Klasikā" svinam, klausoties viņa veiktus dažādu gadu ieskaņojumus latviešu mūzikā.

Mūsu opernamā Rihards Mačanovskis dzied jau kopš 2003. gada, šogad atzīmējot sava radošā skatuves mūža divdesmitgadi, un tajos paveikts ievērojami! Viņa iestudēto lomu skaits tuvojas skaitlim 50, dziedātāja sniegums 2012. un 2014. gadā novērtēts ar "Latvijas Gāzes" balvu nominācijā "Labākais operas solists". Savukārt 2013. gadā viņš saņēmis Paula Saksa atzinības balvu, kā arī bijis nominēts Lielajai mūzikas balvai par Pētera Čaikovska romanču izcilu atskaņojumu kopā ar pianistu Mārtiņu Zilbertu.

Muzikālo izglītību ieguvis Rihards Mačanovskis ieguvis J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā prof. Gurija Antipova klasē. Strādājis ar vokālo pedagoģi Margaritu Gruzdevu, kā arī vācu basu Hansu Sotinu.

Līdzās operiestudējumiem Rihards Mačanovskis vairākkārt uzstājies gan ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, gan citiem orķestriem, 2012. gadā Rīgas festivāla noslēguma koncertā atskaņojis Džuzepes Verdi Rekviēmu kopā ar dziedātājiem Elīnu Garanču, Mišelu Kraideri un Josepu Kanu. Rihards ir koncertējis daudzviet Latvijā, Maskavā, Eksanprovansā, kopā ar LNO devies viesizrādēs uz Bergenu, Dalhallu, Bidgošču (Polijā), Makao un Tallinu.

5. maijā, sveicot Rihardu Mačanovski 45. dzimšanas dienā, viņa balsi klausāmies latviešu komponistu mūzikā. Tie ir ieraksti, kas veikti kopā ar viņa skatuves partneriem un orķestriem -  Artura Maskata dziesmas ar Ojāra Vācieša dzeju – "Asteru zilganā miglā", "Čārdāšs" un "Kamēr zāle sniegam cauri duras", Imanta Kalniņa dziesma "Basām kājām dvēselīte", kurā līdz ar Riharda balsi skan Ievas Paršas mecosoprāns, un Jāņa Ķepīša dziesma "Tu neej prom" ar Imanta Ziedoņa vārdiem . Orķestri "Rīga" šajos ierakstos vada diriģents Valdis Butāns.

Operāriju izlasē - Roplaiņa ārija no Romualda Kalsona operas "Pazudušais dēls", Jakubovska ārija no Zigmara Liepiņa operas "Turaidas roze", kā arī daļa no Imanta Kalniņa oratorijas "Rīta cēliens" un "Dziesmiņa par riču-raču" no Elgas Igenbergas operetes "Annele".