"Dzejoļi. Garīgās elpošanas veids, bez kura laikam gan nebūtu izdzīvots. Dzejoļi lauzās uz augšu un rāvās ārup, nerūpējoties par pareizu vai nepareizu ceļu, tiem vajadzēja tikt pie lasītāja, palīdzēt veidot jaunu domāšanu, tuvināt jaunu laiku."

Tā atmiņās rakstījusi dzejniece Broņislava Martuževa, kuru šodien, 8. aprīlī, atceramies sitmtgadē. Broņislavas dziesmas Latvijas Radio fondos ieskaņojis dziedātājs Jānis Strazdiņš un ģitārists, aranžētājs Kaspars Zemītis, bet radošā kopdarba iedvesmotājs ir aktieris Mārtiņš Egliens.

Sarunā ar "Klasikas" ierakstu producenti Annu Veismani Mārtiņš atceras savu satikšanos ar Broņislavu Martuževu un intervijā min arī savas mammas, muzeoloģes, Martuževas biogrāfes Annas Eglienas nopelnus. 2016. gada 6. martā nodibināts Broņislavas Martuževas fonds "Rakstītāja" un pēc diviem gadiem Lubānas "Dārziņos" atklāta Broņislavas Martuževas dzejas klēts.

Mārtiņš Egliens Martuževas vai – kā aktieris saka – Broņas dziesmas pēc balss ierakstiem fiksējis notīs, tādēļ dziesmas ar viņas pašas un citu latviešu dzejnieku vārdiem šogad plānots izdot grāmatā. Četras no tām jaunās Kaspara Zemīša aranžijās ieskaņotas Latvijas Radio arhīvam.

Pašiem mūziķiem – Jānim Strazdiņam un Kasparam Zemītim – ir prieks par jauna balss un ģitāras dueta tapšanu.

"Martuževas dziesmās sadzirdu ne tikai dzejnieci un komponisti, bet arī filozofi, dzīves gudru sievieti, kura nebaidās gan savas dziļās, gan arī  reizē vienkāršās sajūtas nosaukt vārdos un par tām runāt," atzīst Kaspars Zemītis.

Raidījumā skan:

"Dziedi man, meitene, skaistāko dziesmu" (Broņislavas Martuževas dzeja)
"Piedod man" (Leonīda Breikša dzeja)
"Zvaigzne nokrita" (Veronikas Strēlertes dzeja)
"Beranžē motīvs" (Broņislavas Martuževas dzeja)