Ar nokavēšanos, bet tomēr beidzot 21. maijā koncertā un albuma "Jauns sākums" ieskandēšanā tiks svinēta Latvijas Universitātes jauktā kora Juventus 100. jubileja.

Kora mākslinieciskais vadītājs Valdis Tomsons ir "Atsperes" viesis šajā rītā...

Liene Jakovļeva: Valdi, tev šodien priekšā gara diena, jo tās noslēgumā ir koncerts. Vienlaikus tas būs jauns sākums - sākums veselam jaunu ierakstu apkopojumam. "Juventus" simtgadi būtu varējis svinēt pirms diviem gadiem. Vai tas nozīmē, ka šis jaunais sākums būtu varējis būt pirms diviem gadiem? Vai kas līdzīgs bija iecerēts pirms diviem gadiem, kad svinēt neko nedrīkstējām?

Valdis Tomsons: Tas bija iecerēts pat īstenībā nedaudz plašāks, nekā tas būs šovakar, jo šovakar mums izskanēs 12 miniatūras, 12 jaundarbi. Bet mūsu sākotnējā iecere bija tāda, ka koncerta otrajā skanētu Riharda Zaļupes speciāli rakstītais lielformas skaņdarbs sitaminstrumentiem, klavierēm, flautai, solistiem un arīdzan korim. Bet pandēmijas dēļ, kas liedza mums dziedāt, šosezon šo lielformas skaņdarbu neatskaņosim. Mums būs tikai miniatūras. Lielformas skaņdarbu atskaņosim jaunajā sezonā.

Tas tādu tīri praktisku apsvērumu dēļ? 

Jā gan, jo nebija tik daudz laika. Mēs nebūtu paspējuši to sagatavot.

Vai skaitlim "12" ir kāda nozīme, vai tā ir vienkārši tāda laba hronometrāža?

Tieši tā! Tā ir laba hronometrāža. 

Un droši vien neviena komponista klātbūtne šajā sarakstā nav nejauša.

Nē, tā patiešām nav nejauša. Kad pirms nu jau trim gadiem mēs, kora mākslinieciskā vadība, sanācām kopā, mums bija saraksts ar ja ne visiem, tad lielāko daļu mūsdienu latviešu komponistiem, kuri raksta mūziku korim. Un tad mēs ar tādu dedukcijas metodi nonācām pie 12 komponistiem, kuri, manuprāt, vislabāk piestāvētu mūsu korim, mūsu kora skaņai, mūsu kora individualitātei. Otrs faktors bija tas, kā šie skaņdarbi savā starpā līmējas kopā, kā veidojas kopīgā dramaturģija. Un, manuprāt, mēs esam trāpījuši simtniekā.

Vai ar visiem komponistiem sadarbība jau bijusi arī iepriekš?

Sadarbība bija ar Andri Dzenīti un arī Jāni Ķirsi, ar kuru sadarbība bijusi ļoti, ļoti veiksmīga. Mēs labprāt sadarbojamies tālāk. 

Un pārējie desmit?

Un pārējie desmit mums pašiem vēl bija nedziedāti komponisti, taču nu esam visus ļoti tuvu iepazinuši un iemīļojuši viņu mūziku.

Un tie tātad ir Jēkabs Jančevskis, Arturs Maskats, Valts Pūce, Ārijs Šķepasts, Irina Mihailovska, Andris Sējāns, Kaspars Zemītis, Laura Jēkabsone, Jēkabs Nīmanis un Jānis Ozoliņš.

Vairāk - ierakstā.