No 19. septembra līdz 17. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles ARSENĀLS Radošajā darbnīcā (2. stāvā; Torņa ielā 1, Vecrīgā) skatāma scenogrāfa Andra Freiberga personālizstāde “136 kāpieni”.

Šī izstāde veltīta Andra Freiberga scenogrāfijai pirms dažiem gadiem Latvijas Nacionālās operā iestudētajai Ērika Ešenvalda operai "Iemūrētie", kas vēstīja par Gaismas pils celtniecību. Operas finālā Andris Freibergs īstenoja pats savu “mazo uzdevumu” – “Kāpnes uz debesīm”, kādu daudzu gadu garumā bija devis pirmā kursa studentiem Latvijas Mākslas akadēmijā. Uzdevuma izcelsme ir saistīta ar Veco Derību, kurā lasām: “Un viņam [Jēkabam] bija sapnis: Lūk, uz zemes bija kāpnes uzslietas, bet to augšgals sniedzās debesīs, un, lūk, Dieva eņģeļi kāpa pa tām augšup un lejup” (Pirmā Mozus, 28:12).

"Arsenāls", kurā notiek Andra Freiberga izstāde, tika uzcelts Jēkaba parādes laukumā 1831. gadā kā muitas noliktava. Andris Freibergs summē reālās telpas dalījumu – 56 "Arsenāla" pakāpienus un sava dzīves laika dalījumu – 80 gadus, iegūstot autobiogrāfisku laiktelpu – “136 kāpienus”. Ekspozīcijā ir iekļauts arī fragments no režisores Kristas Burānes filmas “Pasaka par tukšo telpu” (2017).

Mākslinieks veidojis scenogrāfiju ap 200 iestudējumiem Latvijas teātros un ārzemēs, ir Latvijas Nacionālās operas un baleta teātra galvenais scenogrāfs kopš 1993. gada, kā arī gandrīz 50 gadus bijis pedagogs Latvijas Mākslas akadēmijā.

Ar Andri Freibergu un izstādes projekta vadītāju Līnu Birzaku-Priekuli rīta programmā "Atspere" tiekas Gunda Vaivode un režisors Dāvis Sīmanis.