Latvijas valsts un Latvijas Nacionālās operas trupas simtgadē klajā nācis albums "No skices līdz izrādei. Latvijas Nacionālā opera un balets 100", kurā pirmo reizi tik plašā klāstā apkopoti izcilu mākslinieku dekorāciju un kostīmu meti līdztekus izrāžu fotogrāfijām, kas ļauj ieskatīties teātra bagātajā vēsturē.

Albuma sastādītāji un teksta autori ir mākslas vēsturniece Anita Vanaga un operas vēsturnieks Mikus Čeže, sastādītāja un projekta koordinatore - mākslas vēsturniece, Dr. art. Anna Ancāne, grāmatas mākslinieks - grafiķis, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Guntars Sietiņš, pirmizrāžu hronikas un personu rādītāja sastādītājs - vēsturnieks un arhīvu eksperts Kārlis Zvirgzdiņš.

Grāmatas idejas autors ir Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes priekšsēdētājs Zigmars Liepiņš. Atbalstītāji – SIA Alfor (Jānis un Dina Zuzāni), "Biļešu Paradīze" (Ēriks Naļivaiko un Jānis Daube) un Latvijas Nacionālās operas fonds, grāmata drukāta tipogrāfijā Livonia Print.

Par šo albumu arī runājam "Atsperes" rīta intervijā: studijā viesojas Anita Vanaga un Mikus Čeže, bet kopā ar Ingu Saksoni no "Klasikas" ciemiņus uzņem "Atsperes" viesvadītājs - diriģents Kaspars Putniņš.

"Pirmā ideja nav vizuāla. Pirmā ideja ir Zigmars Liepiņš, kurš grib. Un tas cilvēks, kurš grib, var daudz vairāk, nekā simts, kas neko negrib. Tad materiāls pats sāk vērt vaļā durvis," - sarunas gaitā atzīst Anita Vanaga.