"Atsperes" jaunās sezonas pirmie viesi - Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins un koncertzāles "Lielais dzintars" mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

Gunda Vaivode: Liepājā šodien ir ļoti lieli svētki, jo Baltijā vecākais orķestris uzsāk savu 140. koncertsezonu, kurā "Klasika" būs klāt ar tiešraides starpniecību. Baiba, vai orķestrim ir sava publika, un vai tā atšķiras, atkarībā no žanriem? Un kā jūs vispār sadalāt publiku ar teātri?

Baiba Bartkeviča: Dalām publiku visi kopā. Domāju, ka Herberta publika un koncertzāles publika ir viena un tā pati.

Tiešām? Jo man šķiet, ka Rīgā tomēr tā nav. Protams, Rīgā ir lielākas iespējas, bet teātra cilvēki Rīgā ir tomēr atšķirīga publika nekā tie, kuri nāk uz koncertiem.

Baiba Bartkeviča: Es teiktu, ka mums drīzāk tā atšķirība ir tiešām pa žanriem - piemēram, Laikmetīgās mākslas forumā redzam mazliet citādāku publiku. Uz pasaules mūzikas koncertiem redzam daudz rīdzinieku, tā ka publika atšķiras pa žanriem, pa gadsimtiem. Bet lielos vilcienos publiku dalām. Un simfoniskās mūzikas koncertu publika ir uzticīga jau kopš seniem laikiem, jo esam senākais orķestris Baltijā. Tā tradīcija gadu gadiem gājusi cauri. Simfoniskās mūzikas koncertos redzam arī vecākās paaudzes cilvēkus, inteliģenci - skolotājus, aktierus...

Herberts Laukšteins: Direktorus...

Baiba Bartkeviča: Jā, arī direktorus (smejas). Skaidrs, ka līdz ar koncertzāles rašanos gribu iepludināt šeit arī mūsdienu un eksperimentālākas dabas mūziku. Publikā redzam arī daudzus studentus no Liepājas Universitātes, mūzikas vidusskolas, mākslas skolas. Vecākās paaudzes aktierus. Ļoti priecājos, ka, piemēram, mūsu foruma atklāšanā redzu arī vecāka gada gājuma cilvēkus.

Vai kaut ko pamanījusi arī situācija, ka jau gadu jums salīdzinoši netālu ir arī Ventspils koncertzāle "Latvija"?

Baiba Bartkeviča: Neteiktu, ka būtu notikuša kādas būtiskas izmaiņas. Jo programma, kas ir Ventspilī, ir tik ļoti atšķirīga, ka tas vienkārši ir vēl viens punkts.

Kā virsuzdevumu sev esmu likusi daudzveidību, dažādus žanrus, lai katrs liepājnieks, katrs reģiona cilvēks un arī viesis atrod kaut ko sev. Negribētu norobežoties vienā laikmetā.

Bet es arī ļoti priecājos par Ventspils programmas izvēli, jo mani tas viss ļoti interesē. Esmu ļoti priecīga, ka man ir pašai, kur aizbraukt un atklāt jaunas jaunas muzikālās personības. Rezumējot, neizjūtam, ka būtu mazinājusies interese no mūsu klausītājiem. "Latvija" ir vēl viens papildinājums mūsu reģionā.

Biji arī uz "Mališ" pirmizrādi Liepājas teātrī?

Baiba Bartkeviča: Biju gan, man tik ļoti patika, ļoti priecājos tur būt. Esmu tāds mūslaiku bērns - man patīk gan teātrī, gan dejā un mūzikā pārlikt robežas, atklāt jaunas perspektīvas - mani pašu tas interesē. Un arī šajā izrādē man ļoti patika, ka bija savienotas abas valodas - gan krievu, gan latviešu. Tas bija tāds poētiski filozofisks skaņdarbs. Ne ar sadzīvisku raksturu - tur bija lielas tēmas.

Tāds smalks darbs smalkām dvēselēm.

Herbert, šobrīd jūs strādājat jau pie nākamās pirmizrādes, pie Ļermontova "Dēmona". Tā ir arī atliktā izrāde, kuras pirmizrāde būs 3. oktobrī. Kā norit šis darbs?

Herberts Laukšteins: Kā jau jebkura pirmizrāde, top ļoti smagi, grūtā darbā.

Tas ir izaicinājums teātra vadībai, tas ir izaicinājums teātra aktieriem un domāju, ka tas būs arī izaicinājums publikai.

Sarunājām, ka šajā gaišajā, saulainajā "Atsperes" rītā tā ļoti būtiski nepieskarsimies Liepājas teātra šībrīža "status quo" un finansiālajām problēmām, tomēr man gribas, lai klausītāji, kuri nav dzirdējuši citus raidījumus, arī zina - kāds tad ir teātra šībrīža "status quo"? Uz ko jūs varat cerēt?

Herberts Laukšteins: Uz pašvaldības godaprātu un saprātu. Liepājas teātris ir vienīgais teātris, kas palicis bez "kovidseku" likvidēšanas atbalsta no valsts puses.

Oktobrī ceram uz pašvaldības atbalstu, jo notiks pašvaldības budžeta grozījumi, un tad mēs arī cerēsim, ka dzīvosim tālāk un ne tikai dzīvosim, bet arī radoši dzīvosim.

Un es to no sirds jums novēlu! Gan jau tas saprāts tomēr uzvarēs, un tagad varam pievērsties priecīgākām lietām - tikko paziņoti "Spēlmaņu nakts" iepriekšējās sezonas nominanti, un liepājnieki tur labi novērtēti ar divām izrādēm. Astoņas nominācijas savācis "Šekspīrs" un arī "Purva bridējs ugunī". Esi mierā ar žūrijas lēmumu?

Herberts Laukšteins: Man nav nekādu iebildumu, jo mums jau tikai četras izrādes vien bija, kas tika vērtētas. Vēl tā multenīte, kas arī tomēr saņēmusi atbalstu digitālajā vidē, lai gan pret digitālo vidi esmu ļoti distancēts. Bet nu - paldies, esmu lepns par to, kas mums ir teātrī tapis.

Nekad neesmu kaunējies par Liepājas teātra repertuāru.

Vairāk un plašāk - ierakstā.